×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Bill Clinton dhe Princi Charles nderojnë viktimat e Masakrës së Srebrenicës përmes video-konferencës

  FrontOnline
  11 Korrik 2020

  Një ceremoni për të shënuar 25 vjetorin e Masakrës së Srebrenicës u mbajt të shtunën në fshatin Potocari në Bosnjë dhe Hercegovinë, afër vendit të asaj që konsiderohet mizoria më e keqe në tokën europiane që nga Lufta e Dytë Botërore.

  Ish-presidenti amerikan Bill Clinton ishte pjesë e saj për të nderuar viktimat e gjenocidit serb.

  Përveç tij, prezent ishte edhe Princi Charles i Britanisë së Madhe dhe liderë të tjerë europianë.

  Organizatorët kishin planifikuar të zhvillonin një organizim madhështor për të nderuar kujtimet e rreth 8,000 burrave dhe djemve të vrarë në masakër. Por një ngjarje e madhe duhej të anulohej për shkak të kufizimeve të paraqitura nga koronavirusi.

  Normalisht, dhjetëra mijëra njerëz marrin pjesë në ceremoninë vjetore, por këtë vit, rreth 50 njerëz – shumica e udhëheqësve lokalë dhe të afërmit e viktimave – morën pjesë duke respektuar distancën sociale.

  Pjesëmarrësit dhanë mesazhet e tyre për tragjedinë e popullit boshnjak.

  KESCO: Për 11 ditë u importuan rreth 5.4 milionë euro energji elektrike
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni22 Qershor 2024
  Blegtoria po shuhet. Vetëm vitin e fundit, numri i gjedhëve është pakësuar me 35 mijë. Nga 298 mijë lopë apo mëshqerra, të...
  Bota/Rajoni22 Qershor 2024
  Autoritetet greke kanë arrestuar 13 persona pasi fishekzjarret e nisura nga një jaht ndezën një zjarr në pyll në një ishull pranë...
  Bota/Rajoni22 Qershor 2024
  Holanda po investon më shumë se 420 milionë dollarë për të prodhuar automjete luftarake të dizajnuara nga Suedia për Ukrainën. Sipas portalit...
  Të tjera
  Vip22 Qershor 2024
  Modelja tejet e dashur nga publiku, Adrola Dushi, e ftur në një emission televiziv tregon se që e vogël e ka ndihmuar...
  Lajme22 Qershor 2024
  Ish-drejtori i Policisë së Kosovës, Sheremet Ahmeti, për FrontOnline, thotë se Sigurimi Shëndetësor për Policinë e Kosovës, ka qenë nevojë e përhershme,...
  Sport22 Qershor 2024
  Ish futbollisti i njohur gjerman, Mario Basler, ka thënë fjalë të mëdha për Granit Xhakën para ndeshjes mes Zvicrës dhe Gjermanisë. Basler...
  Sport22 Qershor 2024
  Pas fitores mbresëlënëse 3:0 ndaj Turqisë në Dortmund, trajneri i Portugalisë, Roberto Martínez, shprehu kënaqësinë e tij për paraqitjen e skuadrës dhe...
  Sport22 Qershor 2024
  Cristiano Ronaldo ka thyer një rekord historik në Euro 2024 teksa me asistimin e bërë në golin e tretë të Portugalisë ndaj...
  Lajme22 Qershor 2024
  Gjenerali amerikan në pension, Wesley Clark, nesër do të qëndrojë në Kosovë ku do shkojë në takim në selinë e LDK-së ku...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.