×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Biden akuzon Trumpin dhe republikanët për ushtrimin e “pushtetit të papërpunuar politik”

  FrontOnline
  21 Shtator 2020

  Kandidati presidencial demokrat i SHBA-ve, Joe Biden i ka dërguar një peticion urgjent Senatit, i cili dominohet nga Republikanët, duke i kërkuar që të heqë dorë nga votimi për Gjykatën e Lartë para zgjedhjeve presidenciale.

  Siç vuri në dukje Biden, qëllimi i udhëheqësit republikan amerikan dhe kundërshtarit të tij, Donald Trump për të caktuar një person tjetër për të zëvendësuar Ruth Bader Ginsburin, e cila ndërroi jetë javën e kaluar, para zgjedhjeve të nëntorit, është “të ushtrojë një pushtet të papërpunuar politik”.

  Biden tha se nëse fiton zgjedhjet, ai do të duhet të ketë një shans për të emëruar një gjyqtar të ri të Gjykatës së Lartë. Kujtojmë se emërimet në Gjykatën e Lartë janë të përjetshme, dhe nëse Trump e bën këtë, ai mund ta privojë Bidenin nga e drejta e tij, shkruan Guardian.

  Nga ana tjetër, Biden shton se do ta emëronte një grua afrikano-amerikane në pozicionin e gjykatëses së Gjykatës Supreme të SHBA-ve nëse do të kishte mundësi, gjë që nuk ka ndodhur deri më tani.

  Aktualisht ekzistojnë gjithsej 53 senatorë republikanë në Senatin amerikan, dhe dy prej tyre kanë shprehur publikisht mosmarrëveshjet me Trumpin. Udhëheqësi amerikan njoftoi se do të shpallte nominimet për vendin e lirë të mbajtur nga Ruth Bader Ginsburgun.

  Shumica e amerikanëve duan që pasardhësi i Ruth Bader Ginsburgut në Gjykatën Supreme të SHBA-ve ta përcaktojë fituesi i zgjedhjeve presidenciale, sipas një sondazhi të kryer nga agjencia Ipsos.

  Rreth 80 përqind e demokratëve dhe 50 përqind e republikanëve pajtohen me emërimin e një gjykatësi të ri pas zgjedhjeve.

  Punime në rrjet, KEDS tregon ku do të ketë nesër ndërprerje të rrymës
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni05 Dhjetor 2023
  Bashkimi Evropian (BE) i ka kërkuar Bosnjë e Hercegovinës të bëjë më shumë reforma në mënyrë që të mundë t’i fillojë bisedimet...
  Bota/Rajoni05 Dhjetor 2023
  Në shkollën fillore “Todor Janev” të Komunës Çashkë të Velesit përfundimisht filloi mësimi shqip për nxënësit e klasës së parë. Lajmin e...
  Bota/Rajoni05 Dhjetor 2023
  Qeveria italiane pritet t’i japë dritën jeshile pasditen e kësaj marte marrëveshjes së nënshkruar në 6 Nëntor në Romë mes kryeministrave Rama...
  Të tjera
  Lajme05 Dhjetor 2023
  Gëzim Kastrati prej vitesh po mbart një dhimbje të madhe për vajzën e tij, Diana Kastrati, e vrarë në 2011 nga ish-bashkëshorti i...
  Vip05 Dhjetor 2023
  Debatet nuk kanë të ndalur në shtëpinë e Big Brother VIP Kosova, kësaj rradhe kanë debatuar Ylli me Adrin. Adri i ka...
  Lajme05 Dhjetor 2023
  Avokati dhe njëherësh ish-zëvendësministri i Brendshëm, Valdet Hoxha, ka thënë se numri i vrasjeve në vendin tonë është relativisht i madh. “Suksesi...
  Vip05 Dhjetor 2023
  Azemi dhe Ylli kanë debatuar. Azemi i ka thënë Ylli se “mos më thuaj mua asgjë për femra kur vetë dridhesh”. Ndërkaq...
  Vip05 Dhjetor 2023
  Debatet mes Blerandos dhe Adrit nuk kanë të ndalur. Në një moment Adri i ka thënë Blerandos “mos ndërhy kur flas unë”....
  Vip05 Dhjetor 2023
  Blerando dhe Azemi kanë debatuar me njëri-tjetrin. Azemi e ka nisur debatin i pari. Në një moment Azemi i ka thënë se...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.