Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Bhutani për një rast të vetëm infeksioni, shpall bllokim gjithëkombëtar

  FrontOnline
  14 Gusht 2020

  Ndodh edhe kjo. Mbretëria e Bhutanit në Himalaje ka vendosur një bllokim mbarëkombëtar pasi një grua e infektuar me koronavirus jashtë vendit, ka udhëtuar nëpër Mbretërinë e vogël, shkruan srf duke iu referuar mediave ndërkombëtare.

  27-vjeçarja butaneze pas kthimit të saj nga Kuvajti, duke qëndruar nëkarantinën e detyrueshme, fillimisht kishte pasur rezultat negativ të testimit për virusin, thonë autoritetet, transmeton albinfo.ch. Por, test tjetër i bërë më vonë kishte dalë pozitiv.

  Gjatë kësaj kohe, gruaja raportohet se ka qenë në kontakt me më shumë se 210 njerëz.

  Pasi që një turist nga Shtetet e Bashkuara ishte testuar pozitivisht për virusin në muajin mars, vendi kishte ndaluar tërësisht hyrjen e turistëve të huaj në Bhutan, transmeton albinfo.ch. Ndërsa vendësit e kthyer nga jashtë së pari duhet të karantinohen për tri javë.

  Sipas Universitetit Johns Hopkins, në Bhutan ka pasur gjithsej 128 raste të njohura të infektimit dhe asnjë vdekje të shkaktuar nga virusi. .

  Sipas një deklarate të qeverisë, të gjitha shkollat, institucionet, zyrat dhe kompanitë tregtare duhet të qëndrojnë të mbyllura aktualisht, përcjell albinfo.ch. Bllokimi do të zgjasë ndërmjet pesë ditëve dhe tre javëve, njoftojnë mediat lokale.

  Shkëlqim Devolli takon guvernatorin e Texasit, Greg Abbott, flasin për rritje bashkëpunimi Kosovë – ShBA
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni30 Maj 2023
  Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovaçevski, në lidhje me ngjarjet e djeshme në Zveçan, tha se dhuna nuk është asnjëherë opsion...
  Bota/Rajoni30 Maj 2023
  Albin Kurti është përgjegjës për gjithçka që ka ndodhur dje në Zveçan, ka theksuar i ashtuquajturi drejtor i Zyrës për Kosovë, Petar...
  Bota/Rajoni30 Maj 2023
  Presidenti serb, Aleksandar Vuçiq, ka takuar ambasadorët e vendeve të QUINT-it, në takim morën pjesë ambasadorët e  Shteteve të Bashkuara të Amerikës,...
  Të tjera
  Bota/Rajoni30 Maj 2023
  Presidenti serb, Aleksandar Vuçiq, ka takuar ambasadorët e vendeve të QUINT-it, në takim morën pjesë ambasadorët e  Shteteve të Bashkuara të Amerikës,...
  Lajme30 Maj 2023
  Misioni paqeruajtës i KFOR-it i ka kërkuar të martën Kosovës dhe Serbisë të marrin përgjegjësi për situatën e krijuar në veri. Komandanti...
  Lajme30 Maj 2023
  Në Dhomat e Specializuara në Hagë do të vazhdojë gjykimi ndaj ish-pjesëtarit të UÇK-së, Pjetër Shala. Rasti ndaj Shalës do të nisë...
  Lajme30 Maj 2023
  Protestuesit serbë kanë nisur të mblidhen para objekteve komunale në veri të Kosovës edhe të martën. Ata në këtë formë po kundërshtojnë...
  Lajme30 Maj 2023
  Shërbimi publik gjerman ka transmetuar një artikull për grupin e Veljko Belivuk nën titullin “Huliganë, klane droge dhe presidenti i Serbisë”. Në...
  Lajme30 Maj 2023
  Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Josep Borrell, theksoi se BE-ja dënon fuqishëm “dhunën tronditëse në...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.