×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  BE-ja zgjat sanksionet kundër Rusisë

  FrontOnline
  18 Qershor 2020

  Bashkimi Evropian ka zgjatur edhe për një vit sanksionet e vendosura mbi aneksimin e “paligjshëm” nga Rusia të Gadishullit ukrainas të Krimesë.

  Shtetet e BE-së “kanë vendosur të ripërtërinë sanksionet e vendosura në përgjigje të ankesimit të paligjshëm të Krimesë dhe Sevastopolit nga Federata Ruse deri më 23 qershor, 2021”, tha Këshilli Evropian përmes një njoftimi për media.

  Sanksionet janë në fuqi që nga vitit 2014, si përgjigje ndaj aneksimit të Krimesë nga Moska në marsin e tij viti.

  Sanksionet përfshijnë kufizime që synojnë të ndalin importimin e produkteve nga Krimea në BE si dhe ka ndalesa edhe për investimet infrastrukturore, financiare dhe investime në turizmin në këtë gadishull të aneksuar.

  Po ashtu, sipas këtyre sanksioneve, mallra, teknologji të ndryshme dhe pajisje të sektorit të energjisë nuk mund të eksportohen në Krime.

  Ndaras, BE-ja po ashtu ka vendosur sanksione ekonomike lidhur me ndihmën që Rusia i ofron separatistëve në lidnje të Ukrainës, në konfliktin që ka lënë të vdekur mbi 13 mijë persona, që prej se nisi në prill të vitit 2014. Sanksionet e BE-së këtë çështje do të jenë në fuqi deri më 31 korrik.

  Por, Reuters ka cituar burime diplomatike të cilat kanë thënë se BE-ja do të zgjasë edhe këto sanksione, deri në fund të janarit të vitit 2021.

  Banorja e 13-të e BBVK rrëfen ngjarjen e frikshme që i ka ndodhur
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky deklaroi se Ukraina do të bëjë gjithçka për të ruajtur mbështetjen e Shteteve të Bashkuara dhe Evropës në...
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Senati amerikan ka miratuar emërimin e James O’Brien si Ndihmës-Sekretar i Shtetit për Çështje Evropiane dhe Euroaziatike. O’Brien ka fituar besimin e 67...
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Një turist slloven ka humbur jetën tragjikisht në Shkodër. Policia thotë se 65-vjeçari dyshohet se ka rënë aksidentalisht nga kalaja e Rozafës,...
  Të tjera
  Lajme04 Tetor 2023
  Deputeti i Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Anton Quni, lidhur me sulmin terrorist në Banjskë, veri të Kosovës, më 24 shtator, ka...
  Lajme04 Tetor 2023
  Kryeministri i vendit, Albin Kurti, ka pritur në takim ministrin gjerman të Ushqimit dhe Bujqësisë, Cem Ozdemir. Atë e ka njoftuar për...
  Lajme04 Tetor 2023
  Ish-nënkryetari i Listës Serbe, Milan Radojiçiqi i cili ishte organizatori i sulmit në Banjskë të Zveçanit dje u arrestuar nga shtetit serb....
  Lajme04 Tetor 2023
  Ish-këshilltari i Thaçit, Bekim Çollaku, tha se informaat që i posedon kryeministri i Shqipërisë Edi Rama, nuk i posedojnë liderët e Kosovës....
  Sport04 Tetor 2023
  Zyrtari i VAR-it, Darren England, nuk do të ndajë drejtësinë në asnjë ndeshje të Liverpoolit për pjesën tjetër të sezonit pas përfshirjes...
  Lajme04 Tetor 2023
  Ish-kryetari i Gjykatës Kushtetuese, Enver Hasani, ka thënë se Kosova nuk duhet të prodhojë raport të njëanshëm lidhur me agresionin në Banjskë...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.