×
 • Lajme
 • Lajme

  Bajrami: Koha ta ndryshojmë rregulloren e Kuvendit, të mundësohet votimi në distancë

  FrontOnline
  09 Korrik 2020

  Ministrja e Financave e Kosovës, Hykmete Bajrami, ka thënë se është koha që të ndryshohet Rregullorja e Kuvendit e të mundësohet votimi në distancë.

  Ajo ka bërë thirrje të bëhet kjo sa më shpejt e të kalohen marrëveshjet ndërkombëtare dhe rishikimi i Buxhetit.

  Në një postim të mëhershëm ajo ka thënë se burimet financiare për implementimin e pakos emergjente janë siguruar nga Ministria e Financave, por nuk mund të ekzekutohen pa kalim të rishikimit të Buxhetit.

  Postimi i plotë i Bajramit në Facebook:

  Është koha ta ndryshojmë Rregulloren e Kuvendit, të votojmë rishikimin e Buxhetit dhe Marrëveshjet Ndërkombëtare. Sot në seancën plenare të Kuvendit të Republikës së Kosovës nuk kaluan marrëveshjet ndërkombëtare për financim të disa projekteve në shumë monetare prej rreth 62 milionë euro. Është tepër me rendësi që sa më parë të ndryshohet Rregullorja e Kuvendit të Republikës së Kosovës në mënyrë që të mundësohet votimi në distancë. Sot, shumë deputetë nuk ishin prezent për shkak të pandemisë, pasi një pjesë e tyre edhe janë prekur me COVID-19. Në këtë situatë të krizës, të ballafaqimit me pandeminë, rishikimi i Buxhetit është jetik për Republikën tonë. Votimi i të gjitha marrëveshjeve ndërkombëtare, sidomos atyre për huamarrje është jetik, për shkak se krijohen mundësi për rimëkëmbje ekonomike dhe përballim të situatës me COVID-19. Secili prej nesh kemi obligim ndaj bizneseve dhe ndaj qytetarëve që këto marrëveshje të votohen. Sepse nga taksat e qytetarëve e të bizneseve paguhen ministrat e qeverisë, deputetët dhe mbi 80 mijë zyrtarë publikë. Të nderuar deputetë, Ju ftoj që ta ndryshoni sa më shpejtë Rregulloren e Kuvendit dhe të votohet rishikimin i Buxhetit. Të votohen marrëveshjet ndërkombëtare dhe të ecim tutje. Vota pro rishikimit të buxhetit dhe marrëveshjeve ndërkombëtare është votë para se gjithash për qytetarët e vendit tonë.

  Vedat Bajrami banori më i ri në Big Brother VIP Kosova
  Nga Rubrika
  Lajme01 Mars 2024
  Ish-ministri i Punëve të Jashtme, Behgjet Pacolli ka deklaruar për Front Online se çështja e dinarit nuk është dashur fare të jetë...
  Lajme01 Mars 2024
  Deputetët opozitarë  e kanë quajtur gabim të rëndë mospjesëmarrjen e kryeministrit në këtë Samitin rajonal që u mbajt në Tiranë, ndërkaq kërkojnë...
  Lajme01 Mars 2024
  Sekretari Organizativ në PSD, Nol Nushi ka deklaruar se këtë vit nuk do të ketë zgjedhje në Kosovë. Sipas Nushit, zgjedhje të...
  Të tjera
  Lajme01 Mars 2024
  Të martën, çështja e dinarit ktheu në tryezën e dialogut Kosovën dhe Serbinë. Por, për dallim nga herët e tjera takimi nuk...
  Sport01 Mars 2024
  Synimi i Carlo Ancelottit me Real Madridin është që ata të arrijnë 80 pikë para El Clasico më 21 prill, zbulon Diario...
  Lajme01 Mars 2024
  Anëtari i kryesisë së PDK-së, Bernard Nikaj, ka thënë se pas deklaratave që i bëri sot ambasadori amerikan në Kosovë, Jeffrey Hovenier,...
  Lajme01 Mars 2024
  9:00Mbahet seanca ndaj ministrit të Brendshëm, Xhelal Sveçla dhe deputetëve të Lëvizjes Vetëvendosje Fitore Pacolli, Salih Zyba dhe Drita Millaku, të akuzuar...
  Lajme01 Mars 2024
  Sot parashikohet të mbajë mot me vranësira të shpeshta dhe intervale me diell, ku priten edhe reshje lokale shiu, të cilat në...
  Bota/Rajoni29 Shkurt 2024
  Të shtëna me armë zjarri ka pasur sonte në Koplik të Shqipërisë, nga ku ka mbetur i plagosur një person i moshës...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.