×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Ariu dënohet me vdekje pas sulmit ndaj dy personave

  FrontOnline
  27 Qershor 2020

  Grupet e të drejtave të kafshëve në Itali po i bëjnë thirrje autoriteteve të heqin dënimin me vdekje të dhënë për një ari që sulmoi një babë e bir që po shëtisnin javën e kaluar në udhën e rezervatit të rajonit verior të Trentino.

  Fabio Misseroni, 59 vjeç dhe i biri Christian Misseroni, 28, po shëtisnin në shtegun e Mount Peller kur ata panë ariun që i doli përpara.

  Ariu kafshoi këmbën e Misseroni para se babai i tij t’i hidhej kafshës në kurriz në mënyrë që i biri të shpëtonte.

  Ariu më pas goditi me putër burrin që po rezistonte duke i thyer këmbën në tre vende. Gjatë kësaj kohe Misseroni bënte zhurmë e i tërhiqte vëmendjen ariut për të lëshuar babanë e tij, derisa kafsha u largua brenda në pyll.

  Instituti italian i mbrojtjes mjedisore vendos për eliminimin e të gjithë arinjve që sulmojnë njerëzit. Pas sulmit kryebashkiaku i Trentino, Maurizio Fugatti nënshkroi urdhrin për kapjen dhe eliminimin e ariut, të cilin tashmë autoritetet po e identifikojnë nga ADN e pështymës dhe pellushit që ai la në rrogat e viktimave.

  Por në rritje janë thirrjet që ariu të lihet i qetë, ose të paktën derisa të qartësohen rrethanat e ngjarjes.

  Ndërkohë rreth 15 mijë njerëz kishin nënshkruar deri sot një peticion për shpëtimin e ariut.

  Banorja e 13-të e BBVK rrëfen ngjarjen e frikshme që i ka ndodhur
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni20 Qershor 2024
  Përfaqësuesi i Lartë i BE-së, Josep Borrell, gjatë ditës së sotme dhe të premten do të qëndrojë në Austri, ku do të...
  Bota/Rajoni20 Qershor 2024
  Policia hungareze ka arrestuar një shtetas kosovar pasi e kapi duke tentuar të kontrabandonte 11 kilogramë marihuanë në Hungari përmes kufirit serbo-hungarez....
  Bota/Rajoni20 Qershor 2024
  Si pasojë e aktivizimit të një pajisjeje shpërthyese në Cetinje të Malit të Zi, janë vrarë dy persona dhe tre të tjerë...
  Të tjera
  Lajme20 Qershor 2024
  Gjykata Supreme e Kosovës, përmes aktgjykimit të 27 majit 2024 e ka anuluar aktgjykimin e Gjykatës Themelore në Prishtinë dhe atë të...
  Vip20 Qershor 2024
  Tayna dhe ish-menaxheri i saj Rinor Hykolli janë temë diskutimi në media rozë. Kënga e fundit e këngëtares është fshirë përsëri nga...
  Sport20 Qershor 2024
  Kroacia pësoi gol në minutën e 95-të nga Klaus Gjasula i Shqipërisë, në po të njëjtën mënyrë që realizuan vetë kundër Brazilit...
  Lajme20 Qershor 2024
  Deputeti i AAK-së, Pal Lekaj, për FrontOnline, thotë se partitë politike ka kohë që po tentojnë të jenë sa më afër qytetarëve,...
  Lajme20 Qershor 2024
  Në Bashkimin Evropian nuk ka pajtim të plotë për heqjen e masave ndëshkuese të vendosura ndaj Kosovës. Por, si kompromis pritet që...
  Lajme20 Qershor 2024
  Policia e Kosovës ka njoftuar se mjeti që u gjet në rrugën “Shpëtim Robaj”, nuk ishte shpërthyes. Flora Ahmeti, zëdhënëse e Policisë...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.