Lajme

AAK-ja pro hyrjes së PDK-së në koalicionin qeverisës

AAK-ja pro hyrjes së PDK-së në koalicionin qeverisës
19:46 | 08 Shtator 2020

Të premten në Shtëpinë e Bardhë me ndërmjetësimin e Shteteve të Bashkuara ët Amerikës është nënshkruar marrëveshja për normalizim ekonomik në mes të Kosovës e Serbisë.

Por, që edhe para nënshkrimit dhe pas saj pati reagime dhe përplasje ndërmjet partnerëve qeverisës, për njërën nga pikat e marrëveshjes, atë për Liqenin e Ujmanit, shkruan Front Online.

Përplasjet e koalicionit Qeverisës kanë filluar që disa muaj por që sipas deklarimeve ato më shumë kanë të bëjnë me qasjen në dialogun nga ana e Kryeministrit Avdullah Hoti.
Ndërsa lidhur me mundësinë që të zgjerohet koalicioni qeverisës dhe Partia Demokratike e Kosovës t’i bashkohet si partner koalicionit, deputeti i AAK-së Gazmend Syla ka thënë se do të ishte një veprim i mirë pasi edhe vet puna e Qeverisë do të ishte më stabile.

“Pse jo, ne nuk do të bëhemi pengesë asnjëherë edhe në fillim ne nuk e kemi kushtëzuar koalicionin me Lidhjen Demokratike kur ata kanë kërkuar votën prej neve që të formojmë Qeverinë. Pse jo ndoshta do të bëhet një koalicion më i gjerë dhe do të jetë më vendimmarrës, do të ketë vota të mjaftueshme për të ecur përpara”, ka thënë Syla për Front Online.

Deputeti Syla: AAK-ja e mbrojti Ujmanin në Uashington, Hoti i jepte qasje Serbisë në liqe

Kredi me afat rekord të shqyrtimit dhe aprovimit

Të tjera