×
 • Ekonomi
 • Ekonomi

  85% e restoranteve të pavarura drejt falimentimit – Industria me vështirësi afatgjata në SHBA

  FrontOnline
  16 Qershor 2020

  Rreth 85% e restoranteve të pavarur mund të shkojnë drejt falimentimit deri në fund të vitit, sipas një raporti të ri të kryer nga Koalicioni i Pavarur i Restoranteve në SHBA.

  Raporti, i cili u krye nga kompania këshilluese Compass Lexecon, përshkruan kërcënimet me të cilat përballen restorante të pavarura pasi pandemia vazhdon të ndikojë në biznes. Megjithëse industria e restoranteve në tërësi ka pësuar humbje të mëdha, restorantet familjare janë shumë më të rrezikuara sesa zinxhirët e ushqimit të shpejtë si McDonald’s dhe Starbucks.

  Restorantet familjare, të cilat përbëjnë 70% të të gjithë restoranteve, mbështeten shumë më tepër në të ardhurat nga darkimet familjare. Ato nuk kanë burimet e korporatave që i bëjnë disa zinxhirë kaq elastikë përballë katastrofës.

  “Ajo që kam frikë është se restorantet që kanë më pak gjasa të mbijetojnë do të jenë ato të voglta, të drejtuar nga emigrantët, sipërmarrje të drejtuara nga gratë, etj. Ne nuk kemi infrastrukturë si restorantet zinxhir për të mbijetuar në këtë pandemi,” tha Dan Wu, pronari i Atomic Ramen në Lexington, Kentucky.

  Pronarët e restoranteve thonë se ndërsa Programi i Mbrojtjes së Paycheck ka siguruar lehtësim të menjëhershëm për shumë restorante të pavarura, është një ndihmë e përkohshme për problemet e tyre afatgjata.

  Shkëlqim Devolli takon guvernatorin e Texasit, Greg Abbott, flasin për rritje bashkëpunimi Kosovë – ShBA
  Nga Rubrika
  Ekonomi04 Tetor 2023
  Guvernatori i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës (BQK), Ahmet Ismaili takoi drejtuesit e lartë të Këshillit të Byrove në Bruksel, Sandra...
  Ekonomi30 Shtator 2023
  Kryeministri Albin Kurti, ka thënë se ekonomia e vendit ka shënuar progres të pa parë në historinë e Kosovës, sipas tij, mesatarja...
  Ekonomi29 Shtator 2023
  Ministri i Financave Hekuran Murati ka bërë të ditur se deri  më tani, janë mbi 45 mijë familje që kanë aplikuar për...
  Të tjera
  Sport04 Tetor 2023
  Rreshteri i policisë së Kosovës, Anton Cena e ka fituar medaljen e artë në Lojërat Evropiane për policë, doganierë, korrektues dhe zjarrëfikës....
  Kronika04 Tetor 2023
  Policia e Kosovës ka njoftuar në Mal të Zi janë arrestuat dy shtetas të Kosovës, të cilët kërkoheshin me urdhër arrest ndërkombëtar...
  Lajme04 Tetor 2023
  Profesori amerikan dhe njohësi i rrethanave politike në rajon, Daniel Serwer, ka thënë se reagimet verbale kundër veprimeve të Serbisë s’janë të...
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Platforma X, dikur Twitter, është rrjeti social në të cilin shpërndahen më së shumti dezinformata dhe gënjeshtra për sa i përket numrit...
  Vip04 Tetor 2023
  Muzikanti i “Cradle of Filth”, Jon Kennedy, ka vdekur në moshën 46 vjeçare. Ylli i metalit ndërroi jetë në një aksident në...
  Sport04 Tetor 2023
  Mbrojtësi i majtë i Bayern Munichut, Alphonso Davies është në bisedime për kontratën e re, dhe ai vështirë se mund të kishte...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.