×
 • Lajme
 • Lajme

  815 çifte u shkurorëzuan gjatë vitit 2019

  FrontOnline
  25 Korrik 2020

  Në Kosovë gjatë vitit 2019 janë shkurorëzuar 815 çifte-bashkëshorte, transmeton Klan Kosova.

  Kështu thuhet në njoftimin e publikuar nga Agjencia e Statistikave të Kosovës (ASK).

  Prej këtyre çifteve, meshkuj të përkatësisë Shqiptar ishin 97.8% , Serb 0.2%, Turk 0.1% , Boshnjak 0.6% , Rom, Ashkali dhe Egjiptian 0.0% dhe të tjerë me 1.2 %.

  Femrat e shkurorëzuara sipas përkatësisë etnike ishin: Shqiptare 78.8% , Serbe 0.2% , Turke 0.2% , Boshnjake 0.9% ,Rome , Ashkalike dhe Egjiptiane 0.0% dhe të tjerë me 19.9%.

  Sipas kohëzgjatjes së martesës, dominonte viti i parë me 13.1%, viti i dytë me 12.9% dhe më pak se një vit 9.9 % e të shkurorëzuarve etj.

  Shkurorëzimet sipas grup-moshave, dominonin femrat e moshës 25-29 vjeç me 178 shkurorëzime apo 21.8 %, kurse tek meshkujt dominonte mosha 30-34 vjeç me 192 apo 23.6%.

  Sipas përgatitjes shkollore, dominojnë femrat dhe meshkujt me shkollë të mesme, numri i femrave të kësaj kategorie është 304 apo 37.3%, kurse e meshkujve 338 apo 41.5 %.

  Numri më i madh i bashkëshortëve të shkurorëzuar janë pa fëmijë me 74.5%, pastaj vijnë me dy fëmijë me 9.6 % dhe po ashtu me një fëmijë me 9.3 % etj.

  Të dhënat në këtë publikim janë paraqitur sipas bazës së grumbullimit të të dhënave administrative për vitin 2019 nga Gjykatat Themelore të Kosovës, ku janë grumbulluar gjithsej 815 fleta statistikore për shkurorëzime SHK-1. Këto të dhëna tregojnë se në Kosovë në vitin 2019, janë raportuar të shkurorëzuar 815 çifte-bashkëshorte.

  OFERTË për Black Friday, Festën e Flamurit dhe Pikën e Re në Petrol Company
  Nga Rubrika
  Lajme20 Qershor 2024
  Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca ka njoftuar se ka marrë pjesë  në përmbyllje të punimeve të seancës së 11-të plenare...
  Lajme20 Qershor 2024
  Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, Ferat Shala ka njoftuar se nga data 14 qershor, në minierën e Stantërgut është ndërprerë procesi...
  Lajme20 Qershor 2024
  Çmimet e ujit të pijes mund të rriten në ditët në vazhdim. Përpos rritjes së vazhdueshme të çmimeve të produkteve, rreth 170...
  Të tjera
  Lajme20 Qershor 2024
  Zyra e Sekretarit amerikan të Shtetit, për Çështjet Globale të Grave ka shpërndarë thirrjen e presidentes Vjosa Osmani, për të eliminuar dhunën...
  Lajme20 Qershor 2024
  Në kuadër të planit investiv njëvjeçar, KEDS është duke bërë implementimin e projekteve kapitale nëpër lokalitete të shumta të Kosovës. Një projekt...
  Lajme20 Qershor 2024
  Ish-ministri i shëndetësisë, Ferid Agani, për “Front Online”, deklaron se Kosova nuk ka nevojë për ligj të ri për Sigurime Shëndetësore, pasi që, sipas...
  Kronika20 Qershor 2024
  Një mjet shpërthyes dyshohet se është gjetur në rrugën “Shpëtim Robaj” në Taukbahqe. Për "Front Online" e ka konfirmuar rastin zëdhënësja e...
  Lajme20 Qershor 2024
  Njohës të ekonomisë e kanë kritikuar ashpër zëvendëskryeministrin e Kosovës, Besnik Bislimi, i cili tha të mërkurën se nga vendi nuk po...
  Lajme20 Qershor 2024
  Zëvendëskryeministri i parë për Integrim Evropian, Zhvillim dhe Dialog i Republikës së Kosovës, Besnik Bislimi, mori pjesë mbrëmë në pritjen e organizuar...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.