Vip

7 kontinentet (me ndarjen e vjetër) në 7 libra: Udhëtoni botën me këto lexime të gjalla

7 kontinentet (me ndarjen e vjetër) në 7 libra: Udhëtoni botën me këto lexime të gjalla
23:16 | 06 Korrik 2020

Literatura ka fuqinë për të kapërcyer kufijtë dhe të ofrojë një vështrim në kulturat e ndryshme, të bukura dhe autentike që banojnë në çdo cep të tokës. Edhe pse ne jemi të lidhur në dhomat tona të jetesës për momentin, këto libra do të na transportojnë mendjen në tokat e reja.

Këtu janë shtatë libra tërheqës të vendosur në shtatë kontinentet e ndryshme të botës:

“Një Atlas i dëshirës së pamundur” nga Anuradha Roy

Azi: Drama familjare takon romancën historike në këtë sagë që ndjek një familje që jeton në një shtëpi të gjerë në një qytet të vogël në Bengal. Në këtë shtëpi, një i ve lufton me dashurinë e tij për një kushëri të pamartuar. Bakul, një vajzë pa nënë, vrapon e egër me Mukunda, një jetim i kastës së panjohur të birësuar nga familja. E mbyllur në një dhomë në krye të shtëpisë, një matriark zhvishet ngadalë. Dhe ndërsa Mukunda dhe Bakul rriten, afërsia e tyre e fortë piqet në diçka tjetër.

“Bleta e Vogël” nga Chris Cleave

Afrika: Jetët e një jetimeje gjashtëmbëdhjetë vjeçare nigeriane dhe një gruaje të ve, përplasen në këtë bestsellerin e numrit # 1 të New York Times dhe të preferuarit të klubit të librave. Historia tregon përrallën e një miqësie që lulëzon mes dy të huajve. Edhe qesharake dhe e tmerrshme, kjo histori bezdisëse do të jetë një që nuk do ta harroni kurrë.

“Kjo tokë e butë” nga William Kent Krueger

Amerikë veriore: Pasi jetimi Odie O’Banion e gjen veten në telashe me mbikqyrësin e Shkollës së Lincoln , ai merr vendimin për të ikur nga shkolla e egër, në të cilën amerikanët vendas janë dërguar me forcë. Vendosur në Minnesota në vitin 1932, ky libër ndjek Odie dhe tre jetimë të tjerë, tek ikin larg nga e tyre të kaluara dhe të fillojnë një aventurë poshtë lumit Mississippi. Në udhëtimin e tyre, ata takohen karaktere të ndryshme në të gjithë peizazhin unik amerikan të shënuar nga depresioni i madh.

“Evita e shenjtë” nga Tomás Eloy Martínez

Amerikë Jugore: Një histori që të ndjek, e bezdisshme dhe mahnitëse, për dallim nga çdo tjetër, “Evita e shenjtë” ndjek jetën e çuditshme të Eva Perón, zonjës së parë ikonike të Argjentinës. Pas saj vdekjes së hershme, burri i saj rekruton një nga balsamosësit të mirë në botë dhe trupi i pajetë i një ikonë ndërkombëtare shkon në një udhëtim fantastik që provon se e vërteta është shumë më i huaj se fiksioni. Kombinimi i historisë me realizmin magjik, “Evita e shenjtë” eksploron çështje të gjinisë, fuqisë dhe famshmërisë dhe demonstron se si i gërshetojmë mitet tona moderne.

“Zogjtë e Thornve” nga Colleen McCullough

Australi: Kjo sagë romantike gjithëpërfshirëse është vendosur në prapavijën australiane dhe nxjerr në pah betejat më të mëdha të zemrës midis besimit, familjes, tokës dhe dashurisë. Kjo histori fillon në pjesën e hershme të shekullit të njëzet, si Paddy Cleary lëviz gruan dhe nëntë fëmijët në një stacion të madh delesh në pronësi të motrës së tij të vjetër. Libri përfundon më shumë se gjysmë shekulli më vonë.

Përfito FALAS një pushim për çift në Budva

Të tjera