Lajme

1699 raste aktive me koronavirus në Kosovë

1699 raste aktive me koronavirus në Kosovë
07:42 | 28 Shtator 2020

Në Kosovë janë 1,699 raste aktive me Cocid-19, ndërsa 616 raste të vdekjes, dhe 13,064 të shëruar.Numri i përgjithshëm deri me tani i të infektuarve me koronavirus janë gjithsej 15,379 raste nga 65.979 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 616 raste të vdekjes.

Ndërsa, Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 525 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 47 raste pozitive.

Brenda 24 orëve janë raportuar 3 raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv (1 rast nga Klinika Infektive, 1 rast nga spitali Ferizaj dhe 1 rast nga Mjekimi Intensiv Qendror, QKUK).

Black Friday –  Eja dhe ndaj emocionet e zbritjes ekstreme në Comodita Home

Të tjera