×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  ​Shtetet e Bashkuara heqin statusin e veçantë për Hong Kongun

  FrontOnline
  30 Qershor 2020

  Duke reaguar ndaj miratimit të ligjit të ri kinez për sigurinë kombëtare për Hong Kongun, Shtetet e Bashkuara sot filluan të heqin statusin e veçantë për këtë qytet, të pezullonin eksportin e pajisjeve ushtarake dhe të kufizonin eksportin e produkteve amerikane të teknologjisë së lartë.

  Departamenti i Tregtisë amerikane njoftoi se po pezullon “statusin preferencial të Hong Kong”, duke dërguar një apel në Pekin zyrtar që të pezullojë menjëherë miratimin e ligjit të ri dhe të përmbushë premtimet e dhëna për qytetarët e Hong Kongut dhe botës, transmeton Reuters.

  Cilësi, gatim dhe shpërblim
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni29 Shkurt 2024
  Të shtëna me armë zjarri ka pasur sonte në Koplik të Shqipërisë, nga ku ka mbetur i plagosur një person i moshës...
  Bota/Rajoni29 Shkurt 2024
  Mungesa e fuqisë punëtore – të tjera apo dhe pa kualifikime – po pengon kryesor ekonomik në Gjermani . Sipas Ministrit Federal...
  Bota/Rajoni29 Shkurt 2024
  Një takim privat i Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara pritet të zhvillohet në Nju Jork. Ky takim do të mbahet...
  Të tjera
  Lajme29 Shkurt 2024
  Në emisionin “Pressing” të T7 janë të ftuar dy deputetë të Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), Bekim Haxhiu dhe Ariana Musliu-Shoshi, përballë...
  Lajme29 Shkurt 2024
  Mbrëmjen e së enjtes, në Vushtrri një shtëpi është kapluar nga zjarri derisa janë raportuar vetëm dëme  materiale. Zëdhënësi i Policisë së...
  Bota/Rajoni29 Shkurt 2024
  Aleatët politikë të presidentit turk, Rexhep Tajip Erdogan duan të rimarrin kontrollin e Stambollit në zgjedhjet lokale të marsit. Mediat e pavarura...
  Lajme29 Shkurt 2024
  Gjykata Themelore në Prizren ua ka vazhduar masën e paraburgimit edhe për nga dy muaj katër të dyshuarve për grabitjen në Suharekë,...
  Lajme29 Shkurt 2024
  Deputeti i PDK-së, Bekim Haxhiu, tha se në shëndetësi nuk ka zhvillim nga Qeveria Kurti, por sipas tij ka vetëm degradim. Sipas...
  Sport29 Shkurt 2024
  Edon Zhegrova po kalon një sezon të karrierës te Lille në elitën e futbollit francez. Ylli kosovar është prej futbollistëve më të...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.