Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  ​Liderët botërorë mblidhen sot në ndihmë të Libanit

  FrontOnline
  09 Gusht 2020

  Vetëm 5 ditë pas shpërthimit të tmerrshëm në Bejrut që i mori jetën të paktën 158 personave dhe plagosi mbi 5 mijë të tjerë, këtë të diele do të zhvillohet një samit për t’i ardhur në ndihmë vendit.

  Takimi do të zhvillohet përmes videos online dhe do të fillojë në orën 14:00 me orën lokale.

  Zyrtarët e Libanit shprehen se dëmi që shkaktoi shpërthimi kap afërsisht shifrën e 15 miliardë dollarëve.

  Gjithashtu në takim do të jetë dhe Presidenti amerikan Donald Trump. Këtë videokonferencë donatorësh e thërriti Presidenti i Francës, Emmanuel Macron gjatë vizitës së tij në Liban ditën e enjte (6 gusht).

  Gjatë ditës së djeshme, Libani është përfshirë nga protesta masive ku qindra qytetarë dolën nëpër rrugë dhe u përplasën me policinë.

  Kryeministri i vendit Hassan Diab deklaroi në një intervistë televizive se është i gatshëm për të shkuar në zgjedhje të parakohshme duke e parë si një mënyrë për të nxjerrë Libanin nga kriza.

  Edhe përpara shpërthimit të tmerrshëm, Libani po vuante ende pasojat nga koronavirusi./Ora News/

  Formula 1 vjen në Artmotion më "i çmendur" se kurrë
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni04 Qershor 2023
  Një tjetër krim i rëndë në familje ka ndodhur në Shqipërisë. Ngjarja ka ndodhur në lagjen nr.10, Korçë, ku burri ka goditur...
  Bota/Rajoni04 Qershor 2023
  Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan shpalli qeverinë e re me fokus ekonominë dhe sigurinë. Presidenti turk njoftoi anëtarët e rinj të...
  Bota/Rajoni04 Qershor 2023
  Ushtria ukrainase përsëriti lutjet për heshtje rreth kundërofensive të shumëpritur sot. Zyrtarët kanë dekurajuar qytetarët të mos spekulojnë mbi operacionin, duke thënë...
  Të tjera
  Vip04 Qershor 2023
  Detaje të vogla janë zbuluar nga dasma magjike e Elgit Dodës dhe Klea Hutës. Klea duket magjepsëse me një fustan të bardhë...
  Sport04 Qershor 2023
  Futbollisti i Kosovës, Milot Rashica, është shpallur kampion me Galatasarayin në Turqi. E sot, ylli kosovar kur u ngjit në fushë, pas...
  Lajme04 Qershor 2023
  Vajza e Hamëz Jasharit, Besarta Jashari është bërë sërish nënë e një djali. Këtë e ka bërë të ditur Bekim Jashari përmes...
  Vip04 Qershor 2023
  Reperja Tayna, ditën e sotme ka performuar në Gjermani ku është shfaqur me plotë stil. Por, në një moment gjatë performancës asaj...
  Lajme04 Qershor 2023
  Kryeministri i vendit, Albin Kurti, është rikthyer sërish tek ideja e shkëmbimit territorial, për të cilën çështje, ka thënë se ishte pjesë...
  Sport04 Qershor 2023
  Napoli ka mbyllur sezonin 2022/23 në Serie A si kampion të kësaj lige. Skuadra e Luciano Spalletit mposhti në ndeshjen e fundit...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.