×
 • Lajme
 • Lajme

  ​Grenell arrin për vizitë në Serbi

  FrontOnline
  21 Shtator 2020

  Pas qëndrimit në Kosovë, emisari special i presidentit Donald Trump për dialogun, Richard Grenell ka arritur sonte për një vizitë në Beograd.

  Ai dhe pjesa tjetër e delegacionit të qeverisë amerikane, në aeroportin e Beogradit janë pritur nga kryeministrja e Serbisë Ana Bërnabiq dhe ambasadori i SHBA-së Anthony Godfrey.

  Grenell, së bashku me drejtorin ekzekutiv të DFC, Adam Boler, do të takohen nesër me presidentin Aleksandar Vuçiq dhe kryeministren Ana Bërnabiq.

  Përfaqësuesit e dy delegacioneve do të nënshkruajnë deklaratën e përbashkët pas takimit, dhe më pas do të mbajnë deklarime për media.

  Në dy ditët e ardhshme, delegacioni i lartë i DFC do të ketë takime me përfaqësues të Dhomës të Tregtisë dhe Ministrive të Financave dhe Transportit, Ndërtimit dhe Infrastrukturës të Serbisë.

  Me ardhjen e Grenell dhe Boler, fillon realizimi konkret i marrëveshjes për normalizimin e marrëdhënieve ekonomike midis Beogradit dhe Prishtinës, e cila u nënshkrua më 4 shtator në Uashington.

  Marrëveshja parashikon hapjen e një zyre rajonale të DFC-së në Beograd.

  EKSKULZIVE: Art Motion dhe Klan Kosova fitojnë të drejtën televizive të Superligës, Ligës së parë si dhe Kupës së Kosovës 
  Nga Rubrika
  Lajme25 Qershor 2024
  Deputetja e LDK’së, Rrezarta Krasniqi, ka thënë se korrupsioni masiv i qeverisë Kurti u konfirmua sot pasi prokuroria nis hetimet për faljen ilegale...
  Lajme25 Qershor 2024
  Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla, e ka filluar vizitën zyrtare në Strasburg të Francës. Në njoftimin e lëshuar...
  Lajme25 Qershor 2024
  Është hapur sërish grupi “Albkings”, i cili po publikon foto e video intime, por edhe të dhënat personale të grave e vajzave....
  Të tjera
  Sport25 Qershor 2024
  Kombëtarja e Shqipërisë e përfundoi rrugëtimin në Euro 2024, pasi arriti të arkëtojë vetëm një pikë në Grupin B. Përkundër se ishte...
  Lajme25 Qershor 2024
  Deputetja nga radhët e LDK-së, Vlora Dumoshi ka reaguar pas vendimit të Gjykatës Kushtuetuese lidhur me rastin e shkarkimit të Kimete Gashi,...
  Lajme25 Qershor 2024
  Policia e rajonit të Prishtinës me rekomandimin e prokurorit të shtetit ka iniciuar një hetim në drejtim të veprës penale “Ndërhyrje në...
  Vip25 Qershor 2024
  Meriton Mjekiqi dhe Ilnisa Agolli kanë qenë një nga çiftet më të komentuar në Big Brother VIP Albania 3. Ata u përfolën...
  Bota/Rajoni25 Qershor 2024
  Shtetet e Bashkuara pritet të njoftojnë të martën një paketë të re ndihme ushtarake për Ukrainën prej 150 milionë dollarësh. Lajmi u...
  Sport25 Qershor 2024
  Kylian Mbappe rrezikon të humbasë ndeshjen e fazës së 1/8-tës së Francës në Euro 2024 nëse një gjë ndodh në rikthimin e...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.