Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  ​Fadil Miftari dhe Ilir Bytyçi zgjedhen anëtarë të bordit të RTK-së

  FrontOnline
  3 vite më parë

  Deputetët e Kuvendit të Kosovës në seancën e sotme plenare kanë zgjedhur Ilir Bytyçin dhe Fadil Miftari anëtarë të bordit të RTK-së. Ndërkaq, për gjashtë kandidatë tjerë të cilët nuk morën votat e mjaftueshme, sërish do të votohet nga deputetët për të plotësuar pesë anëtarët e bordit të shumicës shqiptare.

  Pas votimit rreth një orësh të deputetëve dhe marrjes së rezultateve, zgjedhjen e këtyre dy anëtarëve e konfirmoi kryesuesja e Kuvendit, Arbërie Nagavci.

  Nagavci: Ilir Bytyqi dhe Fadil Miftari zgjedhën anëtarë të bordit të RTK-së

  Pas raportimit të komisionit kandidatët Ilir Bytyçi dhe Fadil Miftari, gjegjësisht kandidati Fadil Miftari me 57 vota dhe kandidati Ilir Bytyçi me 47 vota tashmë janë përzgjedhur për anëtarë të Bordit të RTK-së nga radhët e komunitetit shumicë shqiptarë. Ndërkaq do të vazhdohet votimi për tri pozitat e mbetura dhe në votim kësaj radhe marrin pjesë gjashtë kandidatët e renditur të radhës me më shumë vota”, tha ajo.

  Kurse, konkursi për kandidatët të pakicave konkursi është rikthyer në pikën zero, pasi asnjëri prej katër kandidatëve nuk ka arritur të marrë votat e mjaftueshme.

  Çmime më të lira të naftës dhe oferta fantastike në Petrol Company
  Nga Rubrika
  Lajme23 Mars 2023
  Deputeti i PDK’së, Enver Hoxhaj ka komentuar deklaratën e djeshme të kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti se ka asociacion në planin evropian....
  Lajme23 Mars 2023
  25-vjetori i Betejës së Dukagjinit, solli në “Politiko”, rrëfimin e njërit nga protagonistët kryesor të kësaj ngjarje historike, Daut Haradinaj. Haradinaj, duke...
  Lajme23 Mars 2023
  Kryetari i LDK-së, Lumir Abdixhiku, e ka bërë një krahasim tejet interesant për kryeministrin Albin Kurti. Abdixhiku, tha se vetëm Kurtit dhe...
  Të tjera
  Bota/Rajoni23 Mars 2023
  Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, është pritur në takim nga homologu i tij britanik, Rishi Sunak në Londër. Sipas deklaratës së përbashkët...
  Lajme23 Mars 2023
  Kreu i PSD-së, Dardan Molliqaj ka reaguar pas shtrenjtimin e rrymës për 14%. Molliqaj përmes një postimi në Facebook ka thënë se...
  Lajme23 Mars 2023
  Avdullah Hoti, deputet i LDK-së, ka shkruar një status, në të cilin ka rënditur premtimet e kryeministrit Albin Kurti dhe presidentes Vjosa...
  Lajme23 Mars 2023
  Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku i ka reaguar kryeministrit Albin Kurti, i cili të enjten gjatë seancës në Kuvendin...
  Lajme23 Mars 2023
  Albert Zogaj, Kryesues i Këshillit Gjyqësor të Kosovës, ka folur sonte për gjendjen në veri, sa i përket sistemit të drejtësisë. Ai...
  Vip23 Mars 2023
  Vesa Luma, këto ditë është rikthyer nga Zelanda e Re në vendlindje. Ajo ka shfrytëzuar rastin që të çmallet me familjarët e...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.