×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  ​Belgjika zgjeron mbajtjen e detyrueshme të maskës

  FrontOnline
  10 Korrik 2020

  Belgjika do të ratifikojë sot zgjerimin e mbajtjes së detyrueshme të maskës, që do të mbahet që prej të shtunës në dyqane, kinema, vendet e kultit, si dhe në muze dhe biblioteka, për të mbrojtur më mirë popullsinë nga koronavirusi.

  “Kjo listë mund të zgjerohet me kalimin e kohës, në funksion të situatës epidemiologjike të vendit tonë.

  Mbajtja e maskës mbetet e rekomanduar edhe në situata të tjera”, shkruan qeveria e kryeministres, Sophie Wilmes në një komunikatë të publikuar dje.

  Mbajtja e maskës është tashmë e detyrueshme në transportin publik apo gjatë ushtrimit të profesioneve me kontakt të afërt, si parukeritë.

  Belgët që nuk respektojnë këto detyrime do të përballen me sanksione penale. Fëmijët nën moshën 12 vjeç nuk janë të përfshirë.

  COVID-19 ka shkaktuar rreth 10 000 të vdekur në Belgjikë.

  Ky vendim, që u mor pas rekomandimit të një grupi ekspertësh, do të miratohet sot nga një Këshill Kombëtar sigurie.

  Black Friday –  Eja dhe ndaj emocionet e zbritjes ekstreme në Comodita Home
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni27 Shkurt 2024
  Ish-oficeri i forcave speciale të Shqipërisë, Gëzim Çela, i njohur ndryshe si “Baroni” do të ekstradohet nga Kosova në Shqipëri për të...
  Bota/Rajoni27 Shkurt 2024
  Mbështetja e Ukrainës në luftën e saj kundër Rusisë nuk përfshin dërgimin e trupave evropiane ose të NATO-s atje, tha të martën...
  Bota/Rajoni27 Shkurt 2024
  Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, tha se ka mbërritur sot në Arabinë Saudite për të zhvilluar bisedime me Princin e Kurorës, Mohammed bin...
  Të tjera
  Lajme27 Shkurt 2024
  Ministria e Mbrojtjes e Ukrainës ka bërë të ditur se bashkë me aleatët e saj, përfshirë Kosovën, kanë trajnuar mbi 34 mijë...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Asamblistja e Lidhjes Demokratike të Kosovës në Komunën e Prishtinës, Jeta Rafuna, ka akuzuar Lëvizjen Vetëvendosje se kanë bashkëpunuar sot me PDK-në...
  Bota/Rajoni27 Shkurt 2024
  Ish-oficeri i forcave speciale të Shqipërisë, Gëzim Çela, i njohur ndryshe si “Baroni” do të ekstradohet nga Kosova në Shqipëri për të...
  Vip27 Shkurt 2024
  Ditën e sotme Ilnisa është zgjuar mjaft e mërzitur dhe ka vendosur të qëndrojë vetëm në oborr. Në një moment ajo ka...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Në një video të siguruar nga RTK, Millan Radoiçiqi, udhëheqësi i agresionit të grupit terrorist të armatosur të Serbisë më 24 shtator...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Vendimin e Bankës Qendrore të Kosovës për ndalimin e dinarit ndonëse nuk e quan të “keq”, megjithatë për ish-diplomatin Blerim Canaj, i...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.