×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Zëdhënësi i Merkelit bën thirrje të mos stigmatizohen personat me COVID-19

  FrontOnline
  26 Qershor 2020

  Zemërimi ndaj njerëzve me koronavirus në dy rajone të Gjermanisë, që janë nën izolim, është “plotësisht i papranueshëm “, tha zëdhënësi i kancelares, Angela Merkel, pas raportimeve se këta persona po shënjestrohen përmes fyerjeve dhe vandalizmit.

  “Njerëzit nga Guetersloh dhe Uarendorf ndonjëherë fyhen, makinat e tyre janë gërvishtur, kjo është sigurisht një sjellje plotësisht e papranueshme dhe e pështirë”, tha Steffen Seibert, në një konferencë për media.

  “Ne duhet ta trajtojmë njëri-tjetrin me respekt dhe simpati, veçanërisht në situata të vështira”, tha Seibert, duke shtuar se çdokush mund ta gjente veten papritur duke jetuar në një rajon që mund të jetë “pikë e nxehtë” e epidemisë së COVID-19.

  Të martën, autoritetet gjermane urdhëruan bllokime të reja në këto dy rajone, pas shpërthimit të koronavirusit në një fabrikë mishi, ku janë infektuar më shumë se 1.500 punëtorë.

  Sidoqoftë, nga 1.655 teste të kryera në popullatën më të gjerë në Guetersloh deri të enjten, vetëm tre ishin pozitive, sipas autoriteteve lokale.

  Disa shtete gjermane megjithatë kanë thënë se ata do të largojnë turistët e mundshëm nga rajonet e prekura.

  Kryeministri i shtetit të Rhein-Uestfalisë, Armin Laschet, ka këshilluar njerëzit që të testohen për COVID-19 nëse dëshirojnë të udhëtojnë diku tjetër në Gjermani.

  Gjermania u bë vendi i parë i madh në Bashkimin Evropian që filloi të lehtësojë kufizimet, rreth shtatë javë më parë.

  SHPËRNDAJE

  Me rastin e Black Friday, 28 Nëntorit dhe 32 vjetorin e kompanisë, Petrol Company me çmime marramendëse në derivate dhe…
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni18 Qershor 2024
  Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky ka thënë se ka vërtetë rëndësi shkatërrimi i objektivave ruse në rajonet kufitare. Ai është shprehur se janë...
  Bota/Rajoni18 Qershor 2024
  Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë thënë se janë të shqetësuara për thellimin e bashkëpunimit mes Rusisë dhe Koresë së Veriut. Pentagoni...
  Bota/Rajoni18 Qershor 2024
  Një zjarr masiv ka përfshirë kullotat e fshatit Mashkullorë të Gjirokastrës. Fillimisht zjarri është shfaqur rreth orës 13.00 në malet e kësaj...
  Të tjera
  Bota/Rajoni18 Qershor 2024
  Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë thënë se janë të shqetësuara për thellimin e bashkëpunimit mes Rusisë dhe Koresë së Veriut. Pentagoni...
  Lajme18 Qershor 2024
  Zëvendëskryeministri i parë për Integrim Evropian, Zhvillim dhe Dialog i Republikës së Kosovës, Besnik Bislimi, priti në takim emisarin special të BE-së,...
  Lajme18 Qershor 2024
  Për të mërkurën parashikohet të mbajë mot kryesisht me diell dhe shumë i nxehtë. Era do fryjë drejtimesh të ndryshme me shpejtësi...
  Bota/Rajoni18 Qershor 2024
  Një zjarr masiv ka përfshirë kullotat e fshatit Mashkullorë të Gjirokastrës. Fillimisht zjarri është shfaqur rreth orës 13.00 në malet e kësaj...
  Sport18 Qershor 2024
  Cristiano Ronaldo ka thyer një rekord pa e goditur ende topin për Portugalinë në Euro 2024 – por ka humbur një tjetër....
  Lajme18 Qershor 2024
  I dërguari i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak, ka thënë të martën se dy vendet duhet të bëjnë hapa për...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.