×
 • Lajme
 • Lajme

  Zbulohet arsyeja e ardhjes së Lajçakut në Kosovë e Serbi

  FrontOnline
  15 Qershor 2020

  Përfaqësuesi Special i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi dhe Ballkanin Perëndimor, Miroslav Lajçak, këtë javë do ta vizitojë rajonin në funksion të përgatitjes së terrenit për negociatat e ardhshme.

  Edhe pse zyrtarisht as Brukseli e as Qeveria e Kosovës nuk e kanë zbardhur datën dhe agjendën e takimeve, “Koha” merr vesh se diplomati sllovak do të qëndrojë në Prishtinë të martën, ku do të zhvillojë takime me liderët institucionalë.

  Kjo është vizita e parë e Lajçakut që prej emërimit të tij si emisar i BE-së për dialogun, ndërkohë që në Kosovë u ndërruan dy qeveri.

  Jeta Krasniqi nga Instituti Demokratik i Kosovës (KDI), ka thënë se për shkak të mungesës së qartësisë rreth këtij procesi brenda Kosovës, por edhe rolit të padefinuar ndërmjetësues mes SHBA-së dhe BE-së, e bënë vështirë të parashikueshëm rrjedhën e tij.

  “Ende është e paqartë se çfarë dinamike do të ketë procesi i ndërmjetësuar nga ana e BE-së, duke konsideruar që brenda spektrit politik kosovar ka një qëndrim të ndarë rreth pritshmërive nga ndërmjetësimi i BE-së. Nga ana tjetër, kemi një proces tjetër të ndërmjetësuar nga SHBA-ja, prandaj është më se e nevojshme që të ketë qartësim të rolit të BE-së dhe SHBA-së siç duhet, të ketë qartësim të pozicionit kosovar dhe pritshmërive nga procesi i dialogut në përgjithësi”, ka thënë Krasniqi.

  Ndërkaq, Donika Emini nga “Civikos”, aktivizimin e Lajçakut e sheh si përpjekje të Bashkimit Evropian për ta rimarrë primatin në dialog, kohën kur është kërkuar që udhëheqja e këtij procesi t’u besohet Shteteve të Bashkuara.

  “Kjo vizitë është një tentativë e Bashkimit Evropian për t’u bërë palë e një procesi të cilin ata e kanë pasur në pronësi, por e kanë lëshuar nga dora. Këto vizita të Joseph Borrellit më herët dhe të Lajçakut tani, janë tentativë po t’ia përcaktuar kursin procesit të ardhshëm të dialogut Kosovë-Serbi. Tani kemi edhe një përfshirje të ShBA-së, në përpjekje për t’i çuar palët drejt një marrëveshjeje, por sigurisht se është gjë pozitive përfshirja e Bashkimit Evropian”, ka theksuar Emini.

  KESCO: Për 11 ditë u importuan rreth 5.4 milionë euro energji elektrike
  Nga Rubrika
  Lajme03 Dhjetor 2023
  Partnerët e listës “Beteja politike e shqiptarëve vazhdon – Shaip Kamberi”, kanë zhvilluar sot një takim në Prishtinë me kryeministrin Albin Kurti,...
  Lajme03 Dhjetor 2023
  residentja e Kosovës, Vjosa Osmani, është takuar me presidenten Nataša Pirc Musar, gjatë konferencës “COP28”. Osmanika thënë se në këtë takim kanë...
  Lajme03 Dhjetor 2023
  Deputeti në parlamentin suedez, Magnus Jakobsson, ka vizituar lokalin “Lejos Cafe” që është hapur për Liridona Ademajn. Jakobsson theksoi se Liridonën do...
  Të tjera
  Lajme03 Dhjetor 2023
  Pjesëtarët e Njësisë Speciale Intervenuese, janë duke kryer përsëri bastije në argjendarinë në Prishtinë, pronari i së cilës u arrestuar ditë më...
  Lajme03 Dhjetor 2023
  Në vitin 1999 ka ndërhyrë për t’i dhënë fund luftës në Kosovë. Për 78 ditë me radhë, NATO-ja ka bombarduar caqet e...
  Bota/Rajoni03 Dhjetor 2023
  Një aksident i rëndë ka ndodhur fshatin ne Zues të Shkodrës, ku një makinë është përplasur me shtyllën elektrike duke lënë të...
  Bota/Rajoni03 Dhjetor 2023
  Një grua shtatzënë ka vdekur, katër persona janë lënduar dhe nëntë janë të zhdukur pas një tërmet të fuqishëm që goditi Filipinet....
  Vip03 Dhjetor 2023
  Blero u ka treguar Blerandos dhe Ardit se si e ka punuar këngën N.U.N. Ai tha se tekstin e kësaj kënge e...
  Bota/Rajoni03 Dhjetor 2023
  Është therur me thikë një person në zonën e quajtur “Kodra e Priftit” në Tiranë. Bëhet e ditur se personi i therur...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.