×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Vrasësi i Floyd në SHBA futet në telashe të tjera, akuzohet edhe për mashtrim

  FrontOnline
  23 Korrik 2020

  Vrasësi i afroamerikanit George Floyd në SHBA, ish- polici Derek Chauvin tashmë akuzohet përveç krimit të rëndë edhe për evazion fiskal.

  Mediat ndërkombëtare bëjnë me dije se ai bashkë me gruan e tij akuzohen nga drejtësia se nuk ka shlyer detyrimet prej 38 mijë eurosh ndaj shtetit të Minesotas pasi i është fshehur taksimit nga punë të tjera përveç policit.

  Ndërkohë gruaja nuk kanë deklaruar për harkun kohor 2014- 2019 pasurinë 464 mijë dollarë. Chauvin mësohet se punonte dhe si “security” apo roje nëpër restorante gjatë fundjavave.

  Ai do të mbahet mend për gjurin që vendosi mbi kokën e George Floyd gjë që i shkaktoi asfiksi atij dhe që shkaktoi më pas një reagim të ashpër nga komunitet afroamerikan në SHBA.

  Aeroporti Ndërkombëtar i Prishtinës ‘Adem Jashari’ LKIA me rekord të ri në nr. të udhëtarëve dhe fluturimeve
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni18 Maj 2024
  Ministri i Brendshëm i Shqiprisë, Taulant Balla gjatë vizitës zyrtare që po zhvillon në Spanjë u prit në një takim në Drejtorinë...
  Bota/Rajoni18 Maj 2024
  Ambasadori i Bosnje-Hercegovinës në Kombet e Bashkuara, Zllatko Llagumxhija ka bërë të ditur se është arritur pajtueshmëri për tekstin përfundimtar të rezolutës...
  Bota/Rajoni18 Maj 2024
  Prokuroria e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar, ka dhënë një njoftim zyrtar për megaoperacionin që goditi grupet kriminale në disa...
  Të tjera
  Lajme18 Maj 2024
  Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, Elmi Reçica komentoi deklaratën e presidentës Osmani se anëtarësimi i Kosovës në KIE mbetet vetëm çështje...
  Lajme18 Maj 2024
  Kryetari i Gjilanit nga radhët e Vetëvendosjes, Alban Hyseni, bashkë me deputetin e kësaj partie, Luan Aliu, kanë shkuar për vizitë te...
  Sport18 Maj 2024
  Trajneri i Barcelonës Xavi Hernandez ka hedhur poshtë spekulimet se mund të shkarkohet, duke deklaruar se nuk ka biseduar me presidentin Joan...
  Lajme18 Maj 2024
  Pas dështimit të Kosovës të anëtarësohet në Këshill të Evropës, deputeti i PDK-së, Mergim Lushtaku, ka shfrytëzuar rastin që ta kritikojë Qeverinë....
  Lajme18 Maj 2024
  Ish-presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta sot ka vizituar Pejën. Ai ka shpërndarë një video në Facebook me mbishkrimin “Të dashur miq, Nga...
  Bota/Rajoni18 Maj 2024
  Kompania ushtarake turke Baykar njoftoi se i dorëzoi shtetit polak 24 mjete ajrore pa pilot Bayraktar TB2. Sipas deklaratës së Departamentit të...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.