×
 • Lajme
 • Lajme

  Veterani futet në borxhe për t’u kujdesur për vëllanë

  FrontOnline
  14 Qershor 2020

  Një veteran i tri luftërave, Kosovë, Luginë e Maqedoni është futur në borxhe të mëdha. Ish-pjesëtari i UÇK’së, këto para i huazoi për të shëruar të vëllanë e tij që po vuan nga sëmundjet mendore.

  Rexhepn Rexhepi nga Komogllava e Ferizajt kujdeset për vëllain e tij me probleme mentale, Sabitin, që nga paslufta.

  Ata jetojnë në shtëpi të ndara, pasi ky, traumatizoi shpesh familjen.

  “Jemi nda për shkak të problemeve. Kemi pasur dhunë familjare sepse s’ka qenë mirë vllau”, thotë ai për Klan Kosovën.

  Rexhepi i cili ishte pjesëmarrës në luftën e Kosovës, Preshevës e Maqedonisë nga traumat e marra përdor edhe vetë terapi teksa thotë se për ta ndihmuar vëllain është futur edhe në borxhe.

  “Kam hi në kredi prej para 8 vjetësh që e kam martuar vëllain. Më kanë thënë shumica mos e marto, se s’ka nevoje me martuar se është i sëmurë po nuk kam dashtë me ja shuar hisen’, shpjegon ai.

  Martesa e tij nuk pati sukses e Rexhepi i mbeti kredia ku edhe tash 300 nga 320 eurot e pensionit të veteranit i shkojnë për pagesën e kësteve.

  Tash e një kohë Sabitit po i bën mirë trajtimi në Shqipëri por kontrollet atje për familjen janë të papërballueshme financiarisht për çka kërkojnë ndihmë nga vullnetmirët.

  Ky dhe pesë anëtarët e tjerë të familjes tani të ardhura kanë vetëm nga dy lopë.

  Rexhepi u është mirënjohës të gjithë atyre që gjatë kohës së pandemisë iu gjinden afër me ushqim e barëra.

  Pa rrymë deri në 8 orë, KEDS del me njoftim për nesër
  Nga Rubrika
  Lajme28 Shkurt 2024
  Gjatë qëndrimit në Belfast të Irlandës Veriore, Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, gjithashtu vizitoi shkollën Nettlefield, për të parë nga afër dhe...
  Lajme28 Shkurt 2024
  “Fitorja e Ukrainës është fitore e Evropës!”. Kështu ka thënë presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, pas samitit për Ukrainën që u mbajt...
  Lajme28 Shkurt 2024
  Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca, bëri homazhe dhe vendosi lule në kompleksin e varrezave të Likoshanit dhe Qirezit, në përkujtim dhe...
  Të tjera
  Lajme28 Shkurt 2024
  Ish-kryetari i Gjykatës së Apelit, Hasan Shala, ka deklaruar se Milan Radoiçiqi, udhëheqësi i grupit të armatosur të Serbisë që kreu sulmin...
  Lajme28 Shkurt 2024
  Ish-zëvendësministri për Komunitete dhe Kthim, Milazim Gashi, ka theksuar se Milan Radoiçiq ka grushtuar brutalisht Aleksandar Spiriq, ish-kryetarin ilegal të Mitrovicës Veriore,...
  Lajme28 Shkurt 2024
  Tash e dy ditë kanë filluar gërmimet e para për të pagjeturit për këtë fillim vit në Prekaz. Lajmin e ka bërë...
  Lajme28 Shkurt 2024
  Shefi i Grupit Parlamentar të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Besnik Tahiri, ka thënë se Reforma e administratës dhe sundimi i...
  Lajme28 Shkurt 2024
  “Dinarin nuk na e sollën në tavolinë aleatët, por arroganca e kryeministrit Kurti”. Kështu, po vlerëson ish-kryenegociatori Avni Arifi. Arifi për Front...
  Sport28 Shkurt 2024
  Barcelona përballet me një sfidë në rritje me ngritjen e futbollit në Arabinë Saudite, ku klubet me ambicie kolosale duan të joshin...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.