Lajme

Ushtaraku i FSK-së ia fal shtetit të gjitha kursimet e pensionale

Ushtaraku i FSK-së ia fal shtetit të gjitha kursimet e pensionale
15:52 | 16 Qershor 2020

Nënkoloneli i Forcave të Sigurisë së Kosovës (FSK), Afrim Veseli, ka bërë një gjest të rrallë.

Ani pse Qeveria e Kosovës ka marrë vendim që për masat emergjente të ndaj Pakon Fiskale Emergjente për stimulimin e punonjësve të sektorëve esencial gjatë gjendjes së emergjencës të cilët janë të ekspozuar më së shumti ndaj rrezikut të infektimit me virusin COVID-19, Veseli ka vendosur të mos e pranoj një ndihmë të tillë.

Përveç kësaj, nënkoloneli i FSK-së, ka vendosur që paratë e trustit të tij që deri tash kanë arritur në vlerë 18.250 t’ia ofroj shtetit të Kosovës pa asnjë kompensim deri në pensionimin e tij.

Arbresh.info, ka siguruar letrën e nënkolonelit të dërguar kryeministrit të Kosovës, Avdullah Hoti, zëvendëskryeministrit, Besnik Tahiri si dhe zëvendësministrit të Financave, Agim Krasniqi.

Në letrën e tij, Veseli, thotë se motivi pse ai nuk e pranon këtë kompensim, është pasi shtetit të Kosovës i duhet të hyjë në kredi nga jashtë për të kaluar krizën e shkaktuar nga pandemia.

“Nëse shtetit dhe qeveris sime, i duhet te marre kredi nga jashtë, për ta kaluar vendi jone sa me mire këtë krize, unë ia ofrojë shtetit tim dhe qeveris sime, parat e trustit qe gjate viteve i kam te grumbulluara, ne shume prej 18.250 euro, pa asnjë kompensim, deri ne kohen e pensionimit time. Pra për 12 vite. Atdhe kemi vetëm një, Kosovën tone”, shkruan Veseli.

Ndryshe, Ministrja e Financave, Hykmete Bajrami, ditë më parë ka thënë se Qeveria është duke diskutuar me Trustin Pensional të Kosovës që të lejohet tërheqje deri në 10% të kursimeve në mënyrë që të kalohet sa më lehtë nga kriza që ka shkaktuar pandemia.

“Pandemia shkaktoi dëme të mëdha. Ne duhet të investojmë deri 2.5 miliardë nga buxheti. 70% e bizneseve do të subvencionohen. Po diskutojmë edhe me Trustin për të lejuar tërheqje deri në 10%”, kishte thënë ajo.

Ndërkohë, Fondi Kursimeve Pensionale-Trusti pas deklaratës së ministres Bajrami ka dalë me një sqarim lidhur me çështjen e 10 për qind të tërheqjes së kursimeve pensionale nga kontribuuesit.

Sipas tyre, ende nuk ka asnjë vendim përfundimtar për tërheqjen e 10 për qind të mjeteve.

“Këto ditë kemi një fluks të madh të mesazheve dhe vizitave për çështjen e 10%-shit, që është deklaruar nga Qeveria e Kosovës se do t’iu lejohet kontribuuesve t’i tërheqin nga Trusti. Ju njoftojmë se nuk ka ende asnjë vendim përfundimtar për tërheqjen e 10%-shit, andaj nuk ka mundësi askush ende t’i tërheqë mjetet nga Trusti. Ne do t’ju njoftojmë me kohë për çdo ndryshim”, thuhej në njoftimin e Trustit.

Letra e plotë e nënkolonelit Veseli:

Zoteri Kryeminister,

Dua ta falenderoje Qeverin tone dhe Juve, per kujdesin dhe masat e nderrmarura per tejkalim te krizes Personalishte nuk dua asnje kompenzim nga shteti im. Me mjafton paga qe marre.

Nese shtetit dhe qeveris sime, i duhet te marre kredi nga jashte, per ta kaluar vendi jone sa me mire kete krize, une ia ofroje shtetit tim dhe qeveris sime, parat e trustit qe gjate viteve i kam te grumbulluara, ne shume prej 18.250 euro, pa asnje kompenzim, deri ne kohen e pensionimit time. Pra per 12 vite.

Atdhe kemi vetem nje, Kosoven tone.

N.Kolonel Afrim Veseli

Forca e Siguris se Kosoves.

Loja e madhe ka filluar nga 31 Janar dhe vazhdon deri me 2 Shkurt në Petrol Company

Të tjera