×
 • Lajme
 • Front TV
 • Front TV

  UP-ja pranon 6 mijë e 600 studentë, këto janë drejtimet më të pëlqyera

  FrontOnline
  22 Shtator 2020

  Aktualisht i ka 42 mijë studentë.

  Por, shumë shpejt Universiteti të Prishtinës do t`i shtohen edhe mbi 6 mijë e 600 të tjerë të rinj të nivelit bachelor.

  Kështu është paraparë në konkursin, që ky universitet e hapi të hënën, për vitin akademik 2020/2021.

  “Mund të them se jam i lumtur. Sot kemi shpall konkurs për pranimin e 6 e 638 studentëve potencialë sepse do të kemi shumë më shumë aplikantë, prej të cilëve ato që pranohen do të mund t`i ndjekin studimet në 70 programe”, theksoi për Front Online, Hysen Bytyqi, prorektor për mësim dhe çështje të studentëve në UP.

  Fatin për t`u bërë pjesë e Universiteti më të madh në vend e provoi të hënën edhe Albin Avdiu.

  Ky aplikoi në Fakultetin Ekonomik, dega Menaxhment dhe Informatikë.

  “Arsye se pse kam aplikuar në këtë drejtim është se kam pasur ambicie për të prej shkollës të mesme. Nuk kam qenë në këtë drejtim në shkollë të mesme, por i kam pasur disa lëndë zgjedhore rreth saj, më ka pëlqyer”, u shpreh ai për Front Online.

  Një aplikant tjetër, dokumentet për pranim i çoi në fakultetin që është ngjitur më këtë, atë të Juridikut.

  “Kam zgjedhur drejtimin e juridikut fillimi i viteve bachelor. Prej fillimit të shkollës të mesme kam qenë i pasionuar për avokat.”.

  Fakultetet, ku këta ia mësyn pranimit, sivjet pranojnë 1250 respektivisht 800 studentë të rinj

  Fakulteti Filozofik – 620 studentë, ai i Shkencave matematiko-natyrore 570, ai i Filologjisë 665, ai i ndërtimtarisë 300, i elektrikes dhe Inxhinerikës 390, i inxhinerisë Mekanike 300, derisa ai i arteve 173 e ai mjekësisë 420.

  Aplikantët këtë mundësi që këtë të drejtë ta shfrytëzojnë deri me 30 shtator.

  “Mesazhi im është që studentët potencialë të synojnë UP-ne sepse bëhet fjalë për një institucion me histori, që synon të arrijë universitet më prestigjioze”, shpreh prorektori Bytyqi.

  Më pas, aplikantët, do t`u nënshtrohen provimeve pranuese në ndonjërën prej datave, 2, 3, 4, 5 dhe 6.

  https://www.youtube.com/watch?v=p7tExAKR774

  Vlera Devolli bashkë me liderin e CDU-së në promovimin e Sara Rosner
  Nga Rubrika
  Lajme25 Qershor 2024
  Policia e rajonit të Prishtinës me rekomandimin e prokurorit të shtetit ka iniciuar një hetim në drejtim të veprës penale “Ndërhyrje në...
  Lajme25 Qershor 2024
  Kryetari i Aleancës Kosovare të Bizneseve, Agim Shahini ka vlerësuar se sanksionet e BE-së kundër Kosovës dhe të Kosovës kundër Serbisë kanë...
  Lajme25 Qershor 2024
  Në kuadër të vizitës së saj në Luksemburg, ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla, me ftesë të Dukës së...
  Të tjera
  Bota/Rajoni25 Qershor 2024
  Sindikatat do t’i dorëzojnë kërkesat e tyre qeverisë së re si rritje e pagave në sektorin privat dhe publik, si dhe pagë...
  Sport25 Qershor 2024
  Futbollisti kosovar i Kombëtares së Shqipërisë, Ylber Ramadani, është shprehur i ngazëllyer që ishte pjesë e skuadrës kuqezi në Evropianin ‘Gjermani 2024’....
  Lajme25 Qershor 2024
  Policia në Prishtinë ka njoftuar se kanë sekuestruar një revole të tipit TT dhe nëntë fishekë te një shofer që e kishin...
  Sport25 Qershor 2024
  Trajnerëve të Zvicrës iu vodhën kompjuterët në Dusseldorf gjatë EURO 2024, megjithatë nuk është komprometuar asnjë e dhënë sensitive apo informacion në...
  Lajme25 Qershor 2024
  Shefi i Grupit Parlamentar të AAK-së, Besnik Tahiri, ka marrë pjesë në Asamblenë Parlamentare të Këshillit të Evropës në sesionin veror. Ai...
  Lajme25 Qershor 2024
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti tha se beson që takimi i nesërm me presidentin serb, Aleksandar Vuçiq në Bruksel do të jetë...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.