×
 • Auto
 • Auto

  Twiter mbush 14 vjeç

  FrontOnline
  15 Korrik 2020

  Më 14 korrik të vitit 2006, Twitter hyri në përdorim, kurse, sot është një nga platformat e mediave sociale më të mëdha në botë.

  Twitter ishte krijuar në mars të vitit 2006 nga Jack Dorsey, Evan Williams, Biz Stone dhe Noah Glass, transmeton lajmi.net.

  Shërbimi shpejtë fitoi popullaritet në mbarë botën, me 500 milionë përdorues të regjistruar në vitin 2012, të cilët postuan 340 milionë mesazhe në ditë.

  Më 2013 Twitter ishte një nga 10 faqet e internetit më të vizituara dhe është cilësuar si “SMS” e internetit.

  Twitter do të thotë ‘Zog’ dhe në logon e saj përfaqësohet nga një lloj zogu blu që gjendet në Amerikë.

  Ideja për emrin Twitter e ka zanafillën nga logoja e një faqeje interneti me emrin ‘Larry the Bird’ – Larry Bird, ish-basketbollist i njohur amerikan i skuadrës Celtics të Bostonit.

  Njoftimet nga KEDS për punimet në rrjet
  Nga Rubrika
  Auto29 Shkurt 2024
  BMW nuk ka plane të prodhojë konceptin Z4 Coupe. Pas debutimit të konceptit të tij vitin e kaluar, u përhapën thashetheme duke...
  Auto28 Shkurt 2024
  Gjiganti amerikan i teknologjisë Apple braktisi planet për të prodhuar makinën e tij elektrike pasi mbylli Grupin e Projekteve Speciale që punonte...
  Auto27 Shkurt 2024
  Nuk është sekret që Ministritë Evropiane të Mjedisit po punojnë për vendosjen e tarifave shtesë për pronarët e automjeteve me motorë SUS....
  Të tjera
  Lajme29 Shkurt 2024
  Mbi 47 përqind e qytetarëve të Kosovës besojnë se Qeveria e Kosovës do ta pranojë Asociacionin e Komunave me Shumicë Serbe. Këtë...
  Lajme29 Shkurt 2024
  Këshilltari në Ministrinë e Jashtme dhe Diasporës, Çerim Bajrami, është sulmuar fizikisht nga një person pasditen e së enjtes, me ç’rast ka...
  Lajme29 Shkurt 2024
  Në emisionin “Pressing” të T7 janë të ftuar dy deputetë të Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), Bekim Haxhiu dhe Ariana Musliu-Shoshi, përballë...
  Lajme29 Shkurt 2024
  Mbrëmjen e së enjtes, në Vushtrri një shtëpi është kapluar nga zjarri derisa janë raportuar vetëm dëme  materiale. Zëdhënësi i Policisë së...
  Bota/Rajoni29 Shkurt 2024
  Aleatët politikë të presidentit turk, Rexhep Tajip Erdogan duan të rimarrin kontrollin e Stambollit në zgjedhjet lokale të marsit. Mediat e pavarura...
  Lajme29 Shkurt 2024
  Gjykata Themelore në Prizren ua ka vazhduar masën e paraburgimit edhe për nga dy muaj katër të dyshuarve për grabitjen në Suharekë,...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.