×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Turqia thotë se Makroni vuan nga eklipsi i mendjes

  FrontOnline
  24 Qershor 2020

  Turqia ka reaguar ndaj kritikave të Francës për intervenimin në Libi, duke thënë se presidenti francez, Emmanuel Macron, vuan nga eklipsi i mendjes pasi po e kundërshton përkrahjen që Ankaraja ia ka dhënë qeverisë libiane që njihet nga komunitetit ndërkombëtar.

  “Kategorizimi i Makronit për përkrahjen e vendit tonë ndaj qeverisë legjitime të Libisë, të bazuar në rezolutat e OKB-së dhe në kërkesat e tyre si lojë e rrezikshme mund të shpjegohet vetëm përmes një eklipsi të mendjes”, tha zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme të Turqisë, Hami Aksoy.

  Me përkrahjen e ushtrisë turke, Qeveria e Akordit Kombëtar e Libisë e ka neutralizuar një sulm 14-mujor ndaj kryeqytetit Tripoli nga furcate gjeneralit Khalifa Haftar, i cili përkrahet nga Rusia, Egjipti dhe Emiratet e Bashkuara Arabe.

  Përfshirja e Turqisë në Libi i ka tensionuar marrëdhëniet e këtij shteti me Francën, të cilën Ankaraja e akuzon se ka kontribuar në kaos duke e përkrahur gjeneralin Haftar, shkruan “Reuters”, transmeton Gazeta Express.

  Të hënën, Makroni e akuzoi Turqinë se po luan lojë të rrezikshme në libi dhe ofroi përkrahje për presidentin e Egjiptit, Abdel Fattah al-Sisi, i cili të shtunën tha se vendi i tij ka të drejtë të intervenojë në konfliktin e shtetit fqinj.

  Prince Caffe: Hape dhe fito preminë kryesore, çdo muaj nga një Fiat 500
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni18 Qershor 2024
  Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë thënë se janë të shqetësuara për thellimin e bashkëpunimit mes Rusisë dhe Koresë së Veriut. Pentagoni...
  Bota/Rajoni18 Qershor 2024
  Një zjarr masiv ka përfshirë kullotat e fshatit Mashkullorë të Gjirokastrës. Fillimisht zjarri është shfaqur rreth orës 13.00 në malet e kësaj...
  Bota/Rajoni18 Qershor 2024
  Ministria e Jashtme gjermane po përshpejton me shpejtësi procedurat e vizave për punëtorët e kualifikuar të nevojshëm për ekonominë, tha Ministrja e...
  Të tjera
  Sport18 Qershor 2024
  Cristiano Ronaldo ka thyer një rekord pa e goditur ende topin për Portugalinë në Euro 2024 – por ka humbur një tjetër....
  Lajme18 Qershor 2024
  I dërguari i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak, ka thënë të martën se dy vendet duhet të bëjnë hapa për...
  Vip18 Qershor 2024
  Ledion Liço ka dhënë mbrëmjen e djeshme (e diel) një intervistë personale në Top Channel. Ai është kthyer pas në kohë duke...
  Bota/Rajoni18 Qershor 2024
  Ministria e Jashtme gjermane po përshpejton me shpejtësi procedurat e vizave për punëtorët e kualifikuar të nevojshëm për ekonominë, tha Ministrja e...
  Bota/Rajoni18 Qershor 2024
  Ministri i Brendshëm Taulant Balla u takua në Bernë, me ministrin e Drejtësisë dhe Policisë të Zvicrës, Beat Jans, me të cilin...
  Lajme18 Qershor 2024
  Sot në 25-vjetorin e Ditës së Çlirimit të Skenderajt, është përuruar skulptura e Leutrim Ahmetit, 7-vjeçarit të vrarë gjatë luftës në Kosovë....

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.