×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Turqi, anëtarët e grupit terrorist FETO dënohen me burg të përjetshëm

  FrontOnline
  26 Qershor 2020

  Gjykata Penale e Ankarasë u caktoi dënimet anëtarëve të organizatës terroriste FETO për përpjekjen për të rrëzuar rendin kushtetues.

  Një gjykatë turke u caktoi sot dënime të përjetshme 86 anëtarëve të organizatës terroriste FETO për përpjekjen për të rrëzuar rendin kushtetues në grusht shtetin e mposhtur në vitin 2016, transmeton Anadolu Agency (AA).

  Gjykata Penale e Ankarasë caktoi dënimet në këtë rast, në lidhje me veprimet e paligjshme të të pandehurve në Komandën e Xhandarmërisë Turke në kryeqytetin Ankara gjatë tentimit për grusht shtet.

  Përveç 86 dënimeve të përjetshme, gjykata u caktoi dënime të përjetshme edhe 35 të tjerëve, gjithashtu për përpjekjen për rrëzimin e rendit kushtetues.

  Në të njëjtin rast, ish-koloneli Erkan Öktem, i cili plagosi kreun e atëhershëm të Departamentit të Luftës Kundër Terrorizmit Turgut Aslan natën e tentimit për grusht shteti, u dënua me nëntë dënime të përjetshme plus 20 vjet për vrasje të shkallës së parë dhe tentim për vrasje.

  Organizata terroriste FETO dhe udhëheqësi i saj me qendër në SHBA Fetullah Gülen orkestruan grushtin e shtetit të mposhtur më 15 korrik 2016, në të cilin ranë 251 dëshmorë dhe afro 2.200 të tjerë u plagosën.

  FETO qëndron pas një fushate të gjatë për rrëzimin e shtetit përmes infiltrimit në institucionet turke, veçanërisht në ushtri, polici dhe gjyqësor.

  Rikthehet Blasta, Artani i kërkon falje nga zemra
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni20 Shkurt 2024
  Benjamin Netanyahu thotë se “asnjë presion” nga aleatët e Izraelit nuk do ta ndalojë qeverinë e tij që të vazhdojë luftën kundër...
  Bota/Rajoni20 Shkurt 2024
  Delegacioni shqiptar i kryesuar nga Kryeministri Edi Rama po viziton Turqinë për takimin e Këshillit Strategjik të Nivelit të Lartë mes dy...
  Bota/Rajoni20 Shkurt 2024
  Forca të shumta policie janë stacionuar përreth Kryeministrisë, teksa mbështetësit e opozitës po protestojnë në bulevardin “Dëshmorët e Kombit” në tubimin e...
  Të tjera
  Opinione20 Shkurt 2024
  Nga Janusz Bugajski: Nën sundimin e Presidentit Aleksandar Vuçiq, Serbia po përpiqet në mënyrë të dëshpëruar të imitojë Rusinë. Ajo kërkon të...
  Sport20 Shkurt 2024
  Liverpool ka një shkallë pasigurie të varur mbi ta, mes lajmeve për largimin e Jurgen Klopp në fund të sezonit dhe me...
  Lajme20 Shkurt 2024
  Me ftesë nga USAREUR-AF, kontingjenti i FSK-së, i dislokuar në Polatli të Republikës së Turqisë, ka përfunduar me sukses stërvitjen “Dynamic Front...
  Lajme20 Shkurt 2024
  Në mëngjesin e sotëm, nxënëset e shkollës Model “Qamil Batalli” në Prishtinë, filluan vaksinimin me vaksinën Human Papilloma Virus (HPV). Vaksina HPV...
  Sport20 Shkurt 2024
  Albin Berisha është një prej futbollistëve që u transferua nga Superliga e Kosovës në Rumani. Ish-sulmuesi i Ballkanit në fillim të këtij...
  Lajme20 Shkurt 2024
  Ministrja e Ekonomisë, Artane Rizvanolli, vlerëson se Republika e Kosovës sot gëzon lirinë e demokracinë sepse minatorët e Trepçës i mbrojtën ato...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.