×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Turizëm mes alpeve/ Lugina e Shalës, zona që po tërheq gjithmonë e më shumë turistët vendas

  FrontOnline
  27 Qershor 2020

  Lugina e Shalës një nga destinacionet turistike me të vecanta në Shqipëri, është gati për të pritur turistet edhe sivjet, pavarësisht situatës se krijuar.

  Demi i shkaktuar nga koronavirusi është i madh pasi kjo zonë rreth 70% të turisteve I ka vizitor të huaj, gjithsesi shpresat për një rikthim të normalitetit janë për ne muajt korrik dhe gusht.

  Në këtë vend të izoluar, ku dëgjohen vetëm cicerimat e zogjve dhe lumi, zhurma e gjeneratoreve të trishton pasi në Shalë nuk ka ende rrjet të energjisë elektrike.

  Vizitoret nuk mungojnë as në këto kushte. Dita nis shume herët dhe të parët që janë zgjuar janë ky çift nga Kanadaja dhe Spanja. Ata po bëjnë joga ndërsa ftuan të gjithë pushuesit të behen pjese e ushtrimeve.

  “Ndihesh shume mirë të besh joga në natyre, sebashku në grup me të tjeret dhe duke krijuar një lidhje me malet, me pemet, me lumin. Është shume e rendesishme kjo. Në vendosem te jetojmë në Shqipëri,pasi ne e duam Shkodrën. Ka malet shume afer, ujin, malet gjithcka dhe njerëzit janë shumë të mire”.

  “Unë jam nga Kanadaja dhe atje kemi shume resurse natyrore por ajo që është për tu theksuar është se Shqipëria ia ka arritur të mbaje natyren e paster. Duhet tia transmetoni kështu sic është edhe brezave pasardhes.. Ia kam sugjeruar të gjithë miqve te mi Kanadez që të vizitojnë Shqipërine. Është fantastike”.

  Edhe turistet shqiptarë, sugjerojnë që këtë sezon turistik, ne të vizitojmë bukurite e Shqipërise pasi janë të shumta dhe të paeksploruara.

  Bukurite e shumta natyrore, ajri i paster dhe mundesite e shumta për tu argetuar janë gjithcka cfarë të ofron kjo zonë për të kaluar disa pushime të paharrueshme.

  Punimet në rrjet, KEDS njofton për vendet që s’do të kenë rrymë
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni15 Prill 2024
  Të paktën tre persona humbën jetën pasi një helikopter u rrëzua në jug të Mexico City, sipas autoriteteve lokale. Pablo Vazquez, kreu...
  Bota/Rajoni15 Prill 2024
  Donald Trump do të bëhet ish-presidenti i parë në historinë e SHBA-së që përballet me akuza penale sot, ndërsa në Nju Jork...
  Bota/Rajoni15 Prill 2024
  Presidenti Emmanuel Macron, ka deklaruar se Franca do të bëjë gjithçka që mundet për të shmangur përshkallëzimin e mëtejshëm të konfliktit midis...
  Të tjera
  Bota/Rajoni15 Prill 2024
  Presidenti Emmanuel Macron, ka deklaruar se Franca do të bëjë gjithçka që mundet për të shmangur përshkallëzimin e mëtejshëm të konfliktit midis...
  Lajme15 Prill 2024
  Presidenti serb Aleksandar Vuçiq ka thënë se ekziston mundësia, siç tha ai falë avokimit francez, të shqyrtohet shtyrja e anëtarësimit të Kosovës...
  Lajme15 Prill 2024
  Thuhet qartë në Nenin 4 të Marrëveshjes së Ohrit se Serbia “nuk do ta kundërshtojë anëtarësimin e Kosovës në asnjë organizatë ndërkombëtare”....
  Lajme15 Prill 2024
  Ministrja e Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë, Rozeta Hajdari, është parë mëngjesin e sotëm teksa po hynë në Prokurorinë Speciale të Republikës së...
  Bota/Rajoni15 Prill 2024
  Azerbajxhani dhe Armenia do të përballen në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë (GJND), lidhur me akuza për “spastrim etnik”, përderisa tensionet ushtarake po...
  Ekonomi15 Prill 2024
  Një delegacion i Bankës Qendrore të Kosovës, i kryesuar nga guvernatori Ahmet Ismaili, po merr pjesë në takimet pranverore të Fondit Monetar...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.