Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Trump fiton Karolinën e Veriut dhe ngushton diferencën në 290-232 vota elektorale

  FrontOnline
  2 vite më parë

  Presidenti Donald Trump ka fituar shtetin e betejës elektorale, Karolinën e Veriut. Trump bëri fushatë agresive në Karolinën e Veriut me tubime me pjesëmarrje fizike në kulmin e pandemisë së koronavirusit, ndërsa Biden përgjithësisht shmangu fushatën fizike elektorale dhe nuk e vizitoi personalisht këtë shtet në 16 ditët e fundit para zgjedhjeve.

  Fitorja e presidentit Trump në Karolinën e Veriut i jep atij 15 vota elektorale, duke ulur disavantazhin e tij në 290-232.

  Biden ruan një avantazh të lehtë në Xhorxhia, shtet me 16 vota elektorale. Gara mbetet shumë e ngushtë për të shpallur fituesin dhe po i nënshtrohet një auditi, raporton TCh.

  Ish-nënpresidenti Biden shpesh kritikoi menaxhimin e krizës së koronavirusit nga presidenti Trump dhe vendimin e tij për të mbajtur tubime fizike me pjesëmarrës që mbanin maskën shumë pak. Presidenti Trump u përpoq të bindte votuesit se ai do të ishte më i përgatituri për të rikthyer ekonominë në forcën e saj të periudhës përpara pandemisë.

  Kush janë parakushtet efektivitetit dhe efiçiencës?
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni25 Mars 2023
  Sindikatat dhe qytetarët në Francë kanë njoftuar përshkallëzimin e protestave pas një vendimi për të rritur moshën e pensionit nga 62 në...
  Bota/Rajoni25 Mars 2023
  Një adoleshente, e cila u dogj e gjallë nga ish-partneri, dha frymën e fundit në spitalin ku po kurohej, pas pesë ditësh...
  Bota/Rajoni25 Mars 2023
  Një burrë në Gjermani ka plagosur rëndë një vajzë 17-vjeçare me sëpatë pasi kërcënoi pasagjerët në një tren, tha policia. Në qytetin...
  Të tjera
  Kronika25 Mars 2023
  Një femër në Lipjan ka njoftuar në Polici së është sulmuar fizikisht nga bashkëshorti i saj. E, njëjta pas sulmit ka pranuar...
  Bota/Rajoni25 Mars 2023
  Një burrë në Gjermani ka plagosur rëndë një vajzë 17-vjeçare me sëpatë pasi kërcënoi pasagjerët në një tren, tha policia. Në qytetin...
  Kronika25 Mars 2023
  Një femër në Fushë Kosovë është arrestuar nga Policia. E, njëjta dyshohet se pas një mosmarrëveshje ka ushtruar dhunë ndaj bashkëshortit të...
  Kronika25 Mars 2023
  Një vajzë në Skenderaj derisa ishte duke fjetur ka ndërruar jetë. Lajmin në Polici e ka raportuar nëna e saj. Në raportin...
  Vip25 Mars 2023
  Luiz Ejlli dhe Kiara Tito janë bërë dy nga personazhet më të dashur të Big Brother VIP Albania. Ata pas festës së...
  Vip25 Mars 2023
  Olta e ka quajtur Kristin naiv. Ajo ka thënë se e tepron me faktin që do të tregojë shpesh herë se sa...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.