×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Trump e mendoi opsionin e shitjes së Porto Rikos

  FrontOnline
  13 Korrik 2020

  Joe Biden fitoi zgjedhjet e brendshme të Demokratëve në Porto Riko, duke arritur tashmë avantazhin e mjaftueshëm për t’u bërë kandidat demokrat për presidencën e SHBA.

  Biden u përballën me shtatë kandidatë në fletëvotim, por të gjithë u larguan nga gara, raporton AP.

  Këto zgjedhje ishin caktuar për në mars, por u shtynë për shkak të pandemisë.

  Banorët e Porto Rikos janë qytetarë amerikanë, por nuk mund të votojnë në zgjedhjet e përgjithshme të nëntorit.

  Sidoqoftë, të dy demokratët dhe republikanët po ftojnë delegatë nga ky territor amerikan në konventat e tyre politike.

  “Presidenti Trump kërkoi të shiste Porto Rikon”

  Paralel me këtë zhvillim, është rikthyer ideja e Trump-it për ta shitur Porto Rikon.

  Presidenti Trump në vitin 2017 e konsideroi idenë e shitjes së Porto Rikos pasi ishulli u shkatërrua nga Uragani Maria, tha ish-Sekretarja në detyrë e Sigurisë, Elaine Duke, duke folur për Neë York Times

  “Idetë e tij fillestare ishin më shumë si një biznesmen sesa një president”, tha Duke.

  “A mund ta shesim ishullin?”, citohet të ketë thënë Trump.

  Duke shton se shitja e Porto Rikos asnjëherë nuk u mor në konsideratë pasi Trump e parashtroi idenë.

  Trump ka një histori të trazuar me territorin amerikan që kur Porto Riko u shkatërrua nga Uragani Maria.

  Gati tre mijë njerëz vdiqën si pasojë e stuhisë, por pati edhe një ndërprerje shokuese të energjisë në një zonë të gjerë të ishullit.

  Trump ka akuzuar më parë drejtuesit e Porto Rikos për shpenzimin pa kriter të parave të dhëna nga administrata a tij, të destinuara për rehabilitimin nga stuhia.

  Në nëntor 2018, Shtëpia e Bardhë u tha udhëheqësve të Kongresit se presidenti nuk dëshironte të dërgonte para shtesë për të riparuar dëmet në Porto Riko.

  Trump vazhdimisht ka mohuar çdo faj nga administrata e tij pas stuhisë. Në vend të kësaj, Presidenti kërkoi lavdërime për trajtimin e Uraganit Maria, duke e cilësuar atë një “sukses të pabesueshëm, të pamohueshëm”.

  Edoni i shokuar teksa Lugati i tregon diçka për Artanin
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni18 Prill 2024
  Policia e Korçës ka bërë të ditur se një person është gjetur i pajetë mëngjesin e së enjtes në Drenovë të Korçës....
  Bota/Rajoni18 Prill 2024
  Bashkimi Evropian është pajtuar për të shtuar sanksionet mbi prodhuesit iranianë të dronëve dhe raketave. Lëvizja pritet që të pasojë pas sulmit...
  Bota/Rajoni18 Prill 2024
  Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky u është drejtuar liderëve të BE-së, duke u thënë atyre se duhet të bëjnë më shumë. Zelensky u...
  Të tjera
  Kronika18 Prill 2024
  Tre të dyshuar janë arrestuar dje në Ferizaj, pasi në veturën e tyre policia gjeti kokainë, marihuanë, letra mbështjellëse dhe grinder për...
  Kronika18 Prill 2024
  Dy persona janë arrestuar në Prishtinë nën dyshimin se kanë vënë në qarkullim para të falsifikuara. Sipas raportit policor, me vendim të...
  Lajme18 Prill 2024
  Kryetari i komunës së Gjilanit, Alban Hyseni, ka bërë të ditur se komuna që ai udhëheq ka vendosur që për herë të...
  Kronika18 Prill 2024
  Një person është arrestuar në Podujevë pasi që i njëjti pas një zënke që kishte pasur me viktimën mashkull kosovare, dyshohet se...
  Kronika18 Prill 2024
  Në orët e para të ditës së sotme është dëgjuar një shpërthim në pjesën veriore të vendit, ku dyshohet se është hedhur...
  Kronika18 Prill 2024
  Policia në Ferizaj ka ndaluar shoferin me iniciale B.S., i moshës 44-vjeçare në fshatin Babush, i cili po drejtonte veturën me afat...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.