×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Terroristi që sulmoi xhamitë në Zelandën e Re do të dënohet më 24 gusht

  FrontOnline
  03 Korrik 2020

  Është caktuar data e dënimit të supermacisitit të bardhë i cili kreu masakrën në xhamitë në Christchurch të Zelandës së Re në vitin 2019, raporton Anadolu Agency (AA).

  Të shtënat e tmerrshme të 15 marsit të vitit 2019 në xhaminë Al Noor dhe Qendrën Islame Linwood gjatë namazit të xhumasë, lanë të vdekur 51 besimtarë, e cila shokoi të gjithë botën.

  Gjykatësi i Gjykatës së Lartë të Zelandës së Re, Cameron Mander tha se terroristi Brenton Tarrant do të dënohet më 24 gusht, raportoi Radio “Zelanda e Re”, duke shtuar se data ishte shtyrë pasi viktimat dhe familjet e tyre jashtë Zelandës së Re nuk mund të ktheheshin në vend për shkak të kufizimeve të COVID-19.

  Mander tha se nëse viktimat dhe të afërmit e tyre nuk mund të kthehen në vend në atë datë, atëherë mund që përmes video-konferencës t’u mundësohet atyre pjesëmarrja nga distanca.

  Ai shtoi se seanca dëgjimore e dënimit pritet të zgjasë tre ditë, por do të zgjasë aq sa është e nevojshme.

  Si pjesë e masave të koronavirusit (COVID-19), kufijtë e Zelandës së Re mbeten të mbyllura për të huajt ndërsa qytetarët dhe personat me qëndrim të përhershëm mund të kthehen, ata do të përballen me një karantinë 14-ditore pas mbërritjes.

  Në fillim të këtij viti, Tarrant pranoi fajësinë për 51 akuza për vrasje, 40 akuza për vrasje në tentativë dhe një akuzë për përfshirje në akt terrorist.

  Vedat Bajrami banori më i ri në Big Brother VIP Kosova
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni01 Mars 2024
  Një ngjarje e rëndë e ndodhur pasditen e sotme në qytetin e Lushnjes, tronditi opinionin publik. Ishte ora 15:30 kur babë e...
  Bota/Rajoni01 Mars 2024
  Presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj, ka biseduar me ministrin e Brendshëm Taulant Balla, për t’u interesuar mbi ngjarjen e rëndë që ndodhi...
  Bota/Rajoni01 Mars 2024
  Deputeti socialist Bujar Çela, ka pësuar dëmtime në mushkëri dhe pritet t’i nënshtrohet ndërhyrjes kirurgjikale abdominale. Ai ndodhet në Spitalin e Traumës...
  Të tjera
  Lajme01 Mars 2024
  Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Visar Korenica, ka treguar arsyet kryesore të kundërshtimit të projektligjit për fertilizimin e asistuar apo siç njihet ndryshe...
  Lajme01 Mars 2024
  Kryesia e Lidhjes Demokratike të Kosovës është mbledhur sot për herë të dytë, e ku kanë diskutuar për tetë pika përfshirë atë...
  Bota/Rajoni01 Mars 2024
  Presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj, ka biseduar me ministrin e Brendshëm Taulant Balla, për t’u interesuar mbi ngjarjen e rëndë që ndodhi...
  Lajme01 Mars 2024
  Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj, ka uruar bashkëluftëtarin e tij, njëkohësisht mësuesin e devotshëm me rastin e...
  Lajme01 Mars 2024
  Avokati Ardian Bajraktari, duke komentuar vendimin e Gjykatës së Apelit që rasti i vrasjes së Marigona Osmanit të kthehet në rigjykim, tha...
  Lajme01 Mars 2024
  Ish-kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti, e ka kritikuar Qeverinë e Kosovës në lidhje me raportet e saj me Shtetet e...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.