×
Etiketë: koreja
Bota/Rajoni17 Shtator 2020
Koreja e Veriut ka zhvilluar një "numër të vogël" të armëve bërthamore, tha zëvendës shefi i Shtabit të Forcave të Armatosura të SHBA-së gjeneral John Hayten, duke mohuar kështu pretendimet nga disa raporte të mëparshme,...
Bota/Rajoni27 Gusht 2020
Koreja e Jugut regjistroi 441 raste të reja me koronavirus në 24 orët e fundit. Kjo është shifra më e lartë në një ditë të vetme qysh më 7 mars. Prej këtyre rasteve, 313 u...
Bota/Rajoni26 Gusht 2020
Kim Jong-Un e quan mbajtjen e qenëve si kafshë shtëpiake si prirje e degjeneruar borgjeze dhe urdhëron sekuestrimin e therjen e tyre. Shkaku është mungesa e ushqimeve, sidomos e mishit Sipas mediave koreanojugore pushtetmbajtësi i...
Bota/Rajoni25 Gusht 2020
Koreja e Jugut ka mbyllur të gjitha shkollat dhe kopshtet në zonën më të madhe të Seulit pas rritjes së rasteve me coronavirus. Mësimi në distancë do të vazhdojë deri më 11 shtator, tha Ministria...
Bota/Rajoni23 Gusht 2020
“Jemi në prag të një pandemie mbarëkombëtare”, tha drejtori i përgjithshëm i Qendrave koreane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve. Jung Eun-Kyeong tha se “rastet e reja po rriten në të 17 rajonet” në mbarë...
Bota/Rajoni23 Gusht 2020
Koreja Jugore ka regjistruar 397 raste pozitive me koronavirus në 24 orët e fundit ,këto shifra janë më të lartat që nga muaji mars, transmeton Klan Kosova. Sipas Qendrës për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve...
Bota/Rajoni22 Gusht 2020
Koreja e Jugut njoftoi se do të rrisë kufizimet kundër COVID-19 në të gjithë vendin, duke filluar nga e diela, në përpjekje për të frenuar shpërthimin në rritje të infeksioneve. “Jemi në një fazë shumë...
Bota/Rajoni04 Gusht 2020
Sipas një raporti konfidencial të Kombeve të Bashkuara, Koreja Veriore po e çon përpara programin e vet bërthamor dhe disa shtete besojnë se vendi komunist ndoshta ka zhvilluar pajisje të vogla bërthamore, të cilat do...
Bota/Rajoni21 Korrik 2020
Qytetarëve të Koresë së Veriut u është rekomanduar nga autoritetet që të hanë breshka, pasi vendi po kalon një krizë për shkak të koronavirusit. Mbyllja edhe më shumë e kufijve nga pandemia ka shtuar varfërinë...
Lajme04 Korrik 2020
Koreja e Veriut tha të shtunën se nuk ka në plan të rifillojë negociatat bërthamore me Shtetet e Bashkuara në një të ardhme të afërt nëse Uashingtoni nuk heq dorë nga ato që vendi komunist...
Bota/Rajoni24 Qershor 2020
Koreja e Veriut ka pezulluar planet për “Veprim ushtarak” kundër Koresë së Jugut, kanë raportuar mediat shtetërore. Në javët e fundit ka pasur rritje të retorikës së ashpër nga veriu ndaj aktivistëve të cilët planifikonin...
Bota/Rajoni16 Qershor 2020
Koreja e Veriut raportohet se ka hedhur në erë ndërtesën e zyrës ndërlidhëse me Korenë e Jugut, ku zyrtarët e saj bashkëpunonin përkrah homologëve të Koresë së Jugut, veprim ky që dukej se do t’i...
Bota/Rajoni16 Qershor 2020
Zyrtarët e Koresë Jugore kanë thënë se Koreja Veriore e ka shkatërruar me bomba zyrën ndërlidhëse mes dy vendeve. Ky veprim erdhi vetëm disa orë pasi Koreja Veriore i përsëriti kërcënimet me veprime ushtarake ndaj...

FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.