×
Etiketë: bik
Lajme23 Shtator 2020
Për shkak të punimeve që janë duke u bërë në Xhaminë “Alaudin” në Prishtinë, Bashkësia Islame të Kosovë, ka lëshuar një njoftim në faqen zyrtare për besimtarët e komunitetit mysliman. Sipas një njoftimi bëhet e...
Lajme31 Korrik 2020
Me rastin e festës së Kurban Bajramit, Bashkësia Islame e Kosovës, edhe një herë përmes një mesazhi të bërë në faqen zyrtare Facebook, duke thënë se besimtarët në Kosovë sot festojnë pa faljen e namazit,...
Lajme30 Korrik 2020
Kryetari i Mitrovicës, Agim Bahtiri, pas lajmit se do të ndalohet falja e namazit të Bajramit, i është drejtuar me një kërkesë myftiut Tërnava për lejimin e faljes së namazit në sheshin e Mitrovicës. Bahtiri...
Lajme30 Korrik 2020
Myftiu i Kosovës, Naim Tërnava, në një adresim para mediave ka konfirmuar se për shkak të gjendjes së rënduar me Covid-19 nuk do të falet namazi i Kurban Bajramit nëpër xhamitë e Kosovës. Ai ka...
Lajme29 Korrik 2020
Namazi i Kurban Bajramit do të falet, po ashtu xhumatë dhe namazi ditor do të vazhdojnë të falen nëpër xhamitë e Kosovës. Kështu ka thënë për KosovaPress, sekretari i Bashkësisë Islame të Kosovës, Ahmet Sadriu....
Lajme27 Korrik 2020
Bashkësia Islame e Kosovës njofton se edhe këtë vit do të vazhdojë traditën e tubimit dhe therjes së kurbaneve për nevojat e nxënësve të Medresesë dhe besimtarëve me gjendje të rëndë materiale. BIK bën të...
Lajme24 Korrik 2020
Bashkësia Islame e Kosovës ka lëshuar një video me qëndrime që janë pro ndërtimit të Xhamisë Qendrore në Prishtinë. Videoja e publikuar në faqen zyrtare të BIK në Facebook vjen pas një proteste të disa...
Lajme26 Qershor 2020
Koronavirusi ua ka pamundësuar sivjet besimtarëve myslimanë kryerjen e një prej obligimeve më të madhe fetare që kanë. Shkuarja në haxh është anuluar për shkak të pandemisë, ndërsa njoftimin e dha këtë javë Bashkësia Islame...

FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.