Gjuha:
×
 • Lifestyle
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Sulme kibernetike ndaj kompanive që prodhojnë vaksinën anti-covid

  FrontOnline
  2 vite më parë

  Hakerë nga Rusia dhe Koreja e Veriut kanë tentuar të kryejnë sulme kibernetike ndaj kompanive që po punojnë për të prodhuar vaksinën anti-covid.

  Lajmi është konfirmuar nga Microsoft, që ka deklaruar se një grup rus dhe dy grupe të Koresë së Veriut kanë qenë të përfshirë në sulmet e fundit kibernetike.

  Hakerat synonin të merrnin të dhënat për kërkimet e vaksinës. Sipas Microsoft, u zbuluan përpjekje për të hyrë në sistemet kompjuterike të ndërmarrjeve farmaceutike.

  Studiuesit e vaksinave anti-covid në Kanada, Francë, Indi, Korenë e Jugut dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës ishin në shënjestër të këtyre sulmeve.

  Një nga grupet e hakerave të Koresë së Veriut kishte dërguar email duke pretenduar se ishin zyrtarë të Organizatës Botërore të Shëndetësisë dhe kishte kërkuar që të dorëzonin letrat kredenciale. Disa përpjekje dështuan, tha Microsoft, ndërsa disa të tjera rezultuan të suksesshme.

  “Petrol Company” në natën e “Kurban Bajramit” e bën me shtëpi të re familjen nga Skenderaj
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni29 Mars 2023
  Mediat britanike kanë publikuar një foto interesante të një personi që po qëndron mbi çati, derisa Policia gjendet në dritare duke kontrolluar...
  Bota/Rajoni29 Mars 2023
  Të rinjtë në Shqipëri, janë foksuar tek profesioniet që lidhen me teknologjinë. Ekspertët e IT-së, thonë se kjo fushë po dominohet nga grupmosha...
  Bota/Rajoni29 Mars 2023
  Një grua nga Karolina e Veriut kishte një minierë antike ari të fshehur në një grumbull veshjesh të vjetra për më shumë...
  Të tjera
  Lajme29 Mars 2023
  Ish-gjyqtari i Gjykatës Kushtetuese, Kadri Kryeziu, vlerëson se gjyqtarët dhe prokurorët në Kosovë janë të nivelit evropian. Kryeziu, në Rubikon në Klan...
  Bota/Rajoni29 Mars 2023
  Një ngjarje e rëndë ndodhi pasditen e sotme në qytetin e Kavajës, ku mbetën të vdekur dy 43-vjeçarët Edmond Gosa alias Armand...
  Lajme29 Mars 2023
  Kryeministri Kurti në emisionin Debat Plus ka folur për vendimin e Gjykatës Kushtetuese pasi e shpalli të pavlefshëm Ligjin për Ndryshimin dhe...
  Sport29 Mars 2023
  I ftuar sonte në emisionin Pressing në Televizionin T7 është Ministri i Ministrisë së Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Hajrulla Çeku. Ndër tjera,...
  Bota/Rajoni29 Mars 2023
  Ashtu edhe siç ishin pritshmëritë, makina e parë elektrike turke pritet të jetë një sukses i vërtetë dhe këtë e tregojnë dhe...
  Kronika29 Mars 2023
  Një 66-vjeçar është gjetur nga familjarët e tij pa shenja jete në shtëpi. Ngjarja e rëndë ka ndodhur në Prizren. Rastin e...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.