×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Spitali në Vatikan bën mrekullinë, ndan me sukses binjaket e ngjitura në kokë

  FrontOnline
  10 Korrik 2020

  Dy binjake të ngjitura me njëra-tjetrën në pjesën e kokës janë ndarë me sukses në një spital të Vatikanit.

  Ervina dhe Prefina, të moshës 2-vjeçare, u ndanë pas një operacioni që zgjati 18 orë dhe ku morën pjesë 30 doktorë dhe infermierë. Operacioni u krye në 5 qershor dhe vogëlushet nga Republika e Afrikës Qendrore pritet të shërohen plotësisht.

  Kjo është hera e parë që doktorët kanë ndarë me sukses binjakë të bashkuar në kafkë. Nuk ka asnjë rast tjetër në botë të një operacioni të tillë të suksesshëm.

  “Ky është një nga bashkimet më të rralla dhe komplekse. Jemi përgatitur rreth një vit për këtë ndërhyrje”, tha shefi i spitalit, Mariella Enoc, i cili e takoi nënën e binjakeve gjatë një udhëtimi në Afrikë dhe i premtoi asaj se do t’i merrte me vete në Itali për operacionin.

  Binjaket mbërritën në Itali në shtator 2018 me nënën e tyre Ermine dhe vetëm muajin e kaluar janë ndarë.

  “Ishte një moment fantastik, një eksperiencë e papërsëritshme. Kemi punuar me pasion dhe optimizëm”, tha Carlos Marras, kreu i neurokirurgjisë së spitalit.

  Nëna e binjakeve thotë se bëhet fjalë për një lindje të dytë: “Ervina dhe Prefina kanë lindur dy herë. Nëse do të qëndronim në Afrikë, nuk e di se si do të përfundonin vajzat e mia. Tani, vajzat mund të rriten, të studiojnë dhe të bëhen doktoresha që të shpëtojnë fëmijë të tjerë”.

  The Victor vjen me këngë të re “Got U”
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni25 Qershor 2024
  Në raundin e tretë të referendumeve kombëtare, të planifikuar për 22 shtator 2024, qytetarët zviceranë do të votojnë për reformën e pensioneve...
  Bota/Rajoni25 Qershor 2024
  Policia ka hapur zjarr ndaj protestuesve jashtë parlamentit të Kenias teksa ata tentuan të sulmonin ndërtesën ndërsa deputetët brenda miratuan një legjislacion...
  Bota/Rajoni25 Qershor 2024
  Mbyllja e pikëkalimit në Rafah mes Egjiptit dhe Gazës ka pamundësuar evakuimet mjekësore të së paku 2.000 pacientëve, tha një zyrtar i...
  Të tjera
  Vip25 Qershor 2024
  Çifti PM-Sarah kanë dëshirë të bëhen prindër. Po dasma e shumëpërfolur? Ende jo! DJ PM ishte i ftuar në emisionin “District”, ku...
  Sport25 Qershor 2024
  Kombëtarja e Shqipërisë e përfundoi rrugëtimin në Euro 2024, pasi arriti të arkëtojë vetëm një pikë në Grupin B. Përkundër se ishte...
  Lajme25 Qershor 2024
  Deputetja nga radhët e LDK-së, Vlora Dumoshi ka reaguar pas vendimit të Gjykatës Kushtuetuese lidhur me rastin e shkarkimit të Kimete Gashi,...
  Lajme25 Qershor 2024
  Policia e rajonit të Prishtinës me rekomandimin e prokurorit të shtetit ka iniciuar një hetim në drejtim të veprës penale “Ndërhyrje në...
  Vip25 Qershor 2024
  Meriton Mjekiqi dhe Ilnisa Agolli kanë qenë një nga çiftet më të komentuar në Big Brother VIP Albania 3. Ata u përfolën...
  Bota/Rajoni25 Qershor 2024
  Shtetet e Bashkuara pritet të njoftojnë të martën një paketë të re ndihme ushtarake për Ukrainën prej 150 milionë dollarësh. Lajmi u...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.