×
 • Lajme
 • Lajme

  Spahiu: Thaçi është dashur ta ndjekë shembullin e Haradinajt, të dorëhiqet

  FrontOnline
  30 Qershor 2020

  Analisti politik, Nexhmedin Spahiu, e ka quajtur adresim politikanesk atë të sotmin të Presidentit Hashim Thaçi.

  “Mu duk jo aq burrëror sa ai i Haradinajt kur shkoi për në Hagë dhe dha dorëheqje”, ka thënë Spahiu.

  “Besoj që kjo nuk është as në të mirën e tij as të Kosovës. Në momentin që ka dëgjuar për aktakuzën është dashur të japë dorëheqje dhe të fillojë sfidën e re jetësore. Jo gjithmonë rruga jetësore është e shtruar me tepi, është e shtuar edhe me gjemba. Është pak e gjasshme që aktakuza të mos konfirmohet. Duhet t’i përgjigjet sfidës sikurse Haradinaj”.

  Spahiu në Edicionin Special ka thënë se Presidenti Hashim Thaçi dhe Kryetari i PDK-së, Kadri Veseli mund të jenë sakrifikuar në këtë rast.

  “Amerikanët. Pazari mes Kosovës dhe Serbisë për njohje apo negociatat Kosovë-Serbi esencialisht bëhen mes Amerikës dhe Serbisë ku Kosova ka rol formal që do të duhet në fund ta nënshkruajë marrëveshjen. Çmimi për njohjen e Kosovës bëhet mes amerikanëve dhe Serbisë”.

  “Amerikanët kanë sakrifikuar Boltonin pse mos t’i sakrifikojnë Thaçin, Veselin apo dikë tjetër. Për interes kombëtar amerikanët i kanë sakrifikuar edhe presidentët e tyre”.

  Për Stresin, Xhuli është spiune (VIDEO)
  Nga Rubrika
  Lajme18 Qershor 2024
  Këtë të martë do të nënshkruhet marrëveshja për heqjen e vizave nga Izraeli për shtetasit e Kosovës. Lajmi është bërë i ditur...
  Lajme18 Qershor 2024
  Alon Ben-Meir, profesor i njohur amerikan, konsideroi se qeveritë në Kosovë, duke përfshirë edhe ekzekutivin aktual të liderit të Lëvizjes Vetëvendosje (LVV),...
  Lajme18 Qershor 2024
  Deputeti i pavarur i Kuvendit të Kosovës, Fatmir Humolli, për FrontOnline, deklaron se ka një tendencë që veteranët e UÇK-së, të paraqitën...
  Të tjera
  Lajme18 Qershor 2024
  Lordi George Robertson, ish-Sekretar i Përgjithshëm i NATO-s, nuk e përjashtoi mundësinë e përshkallëzimit të situatës në Ballkanin Perëndimor, kur solli në...
  Lajme18 Qershor 2024
  Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, tha se Kina po i ofronte Rusisë teknologji që po zgjat pushtimin rus të Ukrainës...
  Lajme18 Qershor 2024
  Udhëheqësit e Bashkimit Evropian përfunduan pa marrëveshje një diskutim të hënën se kush duhet të marrë postet kryesore të bllokut evropian për...
  Lajme18 Qershor 2024
  Ushtruesi i detyrës së kryetarit të Organizatës së Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (OVL-UÇK), Faton Klinaku, për FrontOnline thotë...
  Lajme18 Qershor 2024
  Komisioni për Mjedis, Ushqim, Bujqësi, Planifikim dhe Zhvillim do të mblidhet sot.Ky komision pritet që sot ta bëjë shqyrtimin e Projektligjit për...
  Lajme18 Qershor 2024
  Mësimdhënësit, përveç arsimimit të nxënësve, kanë përgjegjësi edhe t’i edukojnë ata. Këtë, arsimtarët e realizojnë në orët e kujdestarisë, për të cilat...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.