Lajme

Skenderaj shënon Ditën e Çlirimit

Skenderaj shënon Ditën e Çlirimit
08:00 | 18 Qershor 2020

Komuna e Skënderajt sot feston 21-vjetorin e Çlirimit, raporton Front Online.

Komuna e cila tani udhëhiqet nga Bekim Jashari, djali i heroit Hamëz Jashari, ka përgatitur një varg aktivitetesh për ta shënuar këtë datë të rëndësishme.

Skenderaj ishte çliruar nga forcat serbe më 18 qershor, si fillim në këtë qytet i cili ishte shkatërruar nga lufta, hynë forcat e NATO-s e më pas zbarkuan edhe UÇK-ja të cilët atë ditë bënë homazhe te varrezat e Jasharëve.

Ngjarjet që do të mbahen sot në Skenderaj:

Me rastin e Ditës së Çlirimit të Skenderajt bëhen homazhe te shtatorja e komandantit legjendar Adem Jashari. (Skenderaj, ora 9.00)

Bëhen homazhe te Kompleksi Memorial “Adem Jashari” në Prekaz dhe te Kompleksi i Dëshmorëve në Marinë. (Ora 09:15)

Me rastin e Ditës së Çlirimit të Skenderajt përurohet rruga “Malush Ahmeti” në Rezallë të Re. (Ora 10.00)

Kuvendi Komunal i Skenderajt mban seancë solemne. (Kuvendi Komunal, Skenderaj, ora 11.00)

Me rastin e Ditës së Çlirimit të Skenderajt bëhen vizita familjeve të dëshmorëve të Skenderajt. (Ora 13.00). /Front Online

Menaxho shpenzimet dhe fito zbritje me aplikacionin e Petrol Company

Të tjera