×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Si stërviten truprojat e presidentëve dhe personave të famshëm?

  FrontOnline
  25 Shtator 2020

  Truprojet kalojnë një trajnim intensiv për të qenë të gatshëm për të mbrojtur njerëz të famshëm, CEO dhe politikanë.

  Firma e sigurisë Global Threat Solutions ka mbrojtur persona si Joe Biden dhe Kamala Harris dhe pret trajnime për truprojat e rinj që përpiqen të futen në këtë fushë.

  Business Insider ndoqi pesë rekrutë të rinj në një trajnim tre-ditor në Long Island, NY.


  Ndërsa mësojnë formacione, si të planifikojnë skenarë emergjentë dhe si të kërkojnë vendet para çdo detaji sigurie, ata bëhen gati të vendosin jetën e tyre në rrezik për klientët e tyre.

  Ata mësojnë si të qëndrojnë pranë personave që janë duke i ruajtur, si të mbajnë armën, në çfarë pozicioni të qëndrojnë dhe të jenë të gatshëm në çdo moment për ndërhyrje.

  Truprojat mësojnë po ashtu si t’a largojnë personin që po e ruajnë nga vendi i rrezikut sa më shpejtë që të jetë e mundur. Paga e tyre sillet nga 100 mijë deri në 200 mijë dollarë

  Falja e Fitër Bajramit në “Haxhi Ibrahim Devolli” në Pejë, festë me tekbire e ilahi
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni24 Maj 2024
  Një 42-vjeçare shqiptare është arrestuar për tentativë të dyfishtë vrasjeje në Pavia të Italisë. Mediat italiane bëjnë me dije se 42-vjeçarja ka...
  Bota/Rajoni24 Maj 2024
  Ministri i Mbrojtjes Niko Peleshi, me anë të një postimi në rrjetet sociale tha se Shqipëria duhet që të guxojë dhe me...
  Bota/Rajoni24 Maj 2024
  Qeveria gjermane ka njoftuar se ka dërguar një paketë të re ndihme ushtarake për Ukrainën. “Paketa përfshin 8,500 predha artilerie dhe dhjetë...
  Të tjera
  Bota/Rajoni24 Maj 2024
  Qeveria gjermane ka njoftuar se ka dërguar një paketë të re ndihme ushtarake për Ukrainën. “Paketa përfshin 8,500 predha artilerie dhe dhjetë...
  Lajme24 Maj 2024
  Anëtari i kryesisë së qendrës së Lëvizjes Vetëvendosje në Prishtinë, Ilir Kërçeli, ka shkruar rreth planit rregullues për lagjen Kalabria dhe protestës...
  Lajme24 Maj 2024
  Procesi i regjistrimit të popullsisë në Kosovë ka përfunduar të premten teksa shefi i Agjencisë së Statistikave të Kosovës, Avni Kastrati, ka...
  Lajme24 Maj 2024
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, së bashku me ministrin e Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla, mirëpritën komandantin e KFOR-it, gjeneralmajor Özkan Ulutas....
  Lajme24 Maj 2024
  Nëntogeri i FSK-së, Lulëzim Statovci, ishte sot në shkollën e mesme të mjekësisë "Dr. Ali Sokoli", i cili u shpjegoi nxënësve më...
  Lajme24 Maj 2024
  Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka ndarë një video nga vizita që pati gjatë ditës tek familja e ish-presidentit, Ibrahim Rugova. Osmani...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.