×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Si arriti Katari të përballet “kaq mirë” me Coronavirusin?

  FrontOnline
  27 Gusht 2020

  Katari ka qenë dëshmitar i shkallës më të lartë të infeksioneve me koronavirus në botë për kokë banori, por ka patur një nga nivelet më të ulëta të viktimave për shkak të testimit të gjerë, një popullate të re dhe shpenzimeve të konsiderueshme të kujdesit shëndetësor.

  Me 40.702 raste për 1 milion banorë që prej fillimit të pandemisë, Katari ndiqet nga Bahreini, i cili ka parë afro 29,000 raste për 1 milion, dhe San Marino me më shumë se 21,000.

  Bëhet fjalë për Katarin që është “shtëpia” e rreth 2.88 milionë njerëzve, më shumë se dy milionë prej tyre janë punëtorë migrantë.Shkalla më e lartë e infeksionit për banorëAutoritetet shëndetësore të Katarit janë këmbëngulëse se për shkallën e lartë të të infektuarve ka një faktor mbi të gjitha: Testimi. Pothuajse 600,000 njerëz janë testuar për koronavirusin e ri që nga e marta – kjo është më shumë se një e pesta e popullsisë.“Për shkak të pragut tonë të ulët për testim, ne kemi identifikuar shumë më tepër raste asimptomatike dhe të butë të virusit sesa vendet e tjera”, tha kryetari i Grupit Kombëtar Strategjik për COVID-19, Abdullatif al-Khal për agjencinë e lajmeve AFP.

  Por përtej kësaj, Katari është përballur me shpërthime lokale që përhapen shpejt për shkak të besimit të saj ndaj punëtorëve të huaj që jetojnë në kushte të ngujuara, jo-sanitare, pasi ajo transformon vendin që çon deri në Kupën e Botës së Futbollit 2022. Zona Industriale në kryeqytet, Doha, vendi i rritjes së parë të rasteve të raportuara në vend, “u vu nën rrethim” nga forcat e sigurisë dhe u përmbyt me ekipe të shëndetit publik për të përmirësuar shpërthimin në fillim të këtij viti.Zyrtarët gjithashtu thonë që rregulla të reja të rrepta u sollën për të përmirësuar higjienën në akomodimin e punëtorëve migrantë.

  Cila ishte strategjia e testimit?Për dallim nga disa vende të Gjirit, të cilët kanë zgjedhur testimin sistematik, Doha “zbriti” në grupe më të rrezikuara ndaj infeksionit, përfshirë punëtorët migrantë dhe vendasit që ktheheshin nga jashtë.Tani janë testuar më shumë se një në pesë banorë, dhe në kulmin e pandemisë, më shumë se një në katër prej këtyre testeve ishin pozitivë, sipas një burimi laboratori.Pse shkalla e vdekjes është kaq e ulët?Investimi i rëndë i Katarit të pasur me gaz në sistemin e tij të kujdesit shëndetësor vitet e fundit, shoqëruar me popullsinë e tij të re (një moshë mesatare prej 31.5 vjet), ndihmoi për të mbajtur shkallën e vdekjes së tij ndër më të ulëtat në botë, thonë autoritetet dhe ekspertët, shkruan Al Jazeera, përcjell Telegrafi.

  Një total prej 194 njerëz kanë vdekur deri të martën – vetëm 0.17 për qind e numrit të përgjithshëm të të infektuarve – sipas statistikave zyrtare.Shkalla e vdekjes së Katarit me 67 vdekje për një milion banorë është e dyta më e ulët në bllokun e Këshillit të Bashkëpunimit të Gjirit (GCC), pas vetëm Emirateve të Bashkuara Arabe me 37 për milion.Në të kundërt, Shtetet e Bashkuara, vendi i prekur më keq, ka raportuar 523 vdekje për milion.

  “Ata ndoshta kanë [një nga] sistemet më të mira shëndetësore – ata janë të pajisur mirë dhe ata ishin të përgatitur mirë”, tha Abdinasir Abubakar, nga zyra rajonale e Organizatës Botërore të Shëndetit (WHO) për Mesdheun Lindor.

  Infrastruktura e kujdesit kritik të Katarit rezultoi gjithashtu elastike, në kontrast me disa vende ku shkalla e vdekjes ka qenë shumë më e lartë.Njësitë e kujdesit intensiv të shtetit të Gjirit arritën vetëm kapacitetin 76 për qind në kulmin e shpërthimit, tha ministria e shëndetësisë.

  A ekziston rreziku i një “goditjeje të dytë”?Që nga 20 gusht, shkalla “R” e Katarit, numri i personave që çdo person i infektuar vazhdon të infektohet, kishte rënë në “shumë nën një dhe mbetet i qëndrueshëm”, tha Khal.“Katari ka hequr pjesërisht disa kufizime dhe ne mund të presim ringjallje”, tha Abubakar i OBSH-së.

  “Por ne presim që ata të mbajnë disa masa dhe të intensifikojnë testimin dhe gjurmimin, dhe menaxhimin e rasteve”.Rregullat e distancës fizike po zbatohen në vendet e punës dhe vendet publike dhe kërkohet që të vendosen maskat në dyqane dhe kur ndodhen jashtë për arsye të tjera, përveç stërvitjeve.Gjithashtu, si kujdes nga një valë tjetër e infeksioneve, autoritetet kanë ndërmarrë masa të jashtëzakonshme, madje duke përfshirë edhe emërtimin publik të atyre që shkelin vetë-karantinën – diçka e paparë në shoqërinë tradicionale/Dita.

  Rikthehet Blasta, Artani i kërkon falje nga zemra
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni24 Maj 2024
  Një 42-vjeçare shqiptare është arrestuar për tentativë të dyfishtë vrasjeje në Pavia të Italisë. Mediat italiane bëjnë me dije se 42-vjeçarja ka...
  Bota/Rajoni24 Maj 2024
  Ministri i Mbrojtjes Niko Peleshi, me anë të një postimi në rrjetet sociale tha se Shqipëria duhet që të guxojë dhe me...
  Bota/Rajoni24 Maj 2024
  Qeveria gjermane ka njoftuar se ka dërguar një paketë të re ndihme ushtarake për Ukrainën. “Paketa përfshin 8,500 predha artilerie dhe dhjetë...
  Të tjera
  Bota/Rajoni24 Maj 2024
  Qeveria gjermane ka njoftuar se ka dërguar një paketë të re ndihme ushtarake për Ukrainën. “Paketa përfshin 8,500 predha artilerie dhe dhjetë...
  Lajme24 Maj 2024
  Anëtari i kryesisë së qendrës së Lëvizjes Vetëvendosje në Prishtinë, Ilir Kërçeli, ka shkruar rreth planit rregullues për lagjen Kalabria dhe protestës...
  Lajme24 Maj 2024
  Procesi i regjistrimit të popullsisë në Kosovë ka përfunduar të premten teksa shefi i Agjencisë së Statistikave të Kosovës, Avni Kastrati, ka...
  Lajme24 Maj 2024
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, së bashku me ministrin e Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla, mirëpritën komandantin e KFOR-it, gjeneralmajor Özkan Ulutas....
  Lajme24 Maj 2024
  Nëntogeri i FSK-së, Lulëzim Statovci, ishte sot në shkollën e mesme të mjekësisë "Dr. Ali Sokoli", i cili u shpjegoi nxënësve më...
  Lajme24 Maj 2024
  Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka ndarë një video nga vizita që pati gjatë ditës tek familja e ish-presidentit, Ibrahim Rugova. Osmani...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.