×
 • Lajme
 • Lajme

  Shukri Buja: Me Thaçin kemi bërë luftë çlirimtare, jo pushtuese

  FrontOnline
  24 Qershor 2020

  Ish-komandanti i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK), nga Zona e Nerodimes, Shukri Buja, ka reaguar pas ngritjes së aktakuzës nga Gjykata Speciale, për presidentin Hashim Thaçi, si dhe për kryetarin e PDK-së, Kadri Veseli.

  Ai për “Front Online”, ka thënë se ngritja e këtyre aktakuzave ishte e pritshme.

  “Po ka qenë e pritshme ngritja e aktakuzave. Unë e kam cilësuar këtë Gjykatë edhe politike, të njëanshme dhe të dëmshme për Kosovën. Priten këto procese të dëmshme për Kosovën dhe për bashkëluftëtarët e mi”, ka thënë ai.

  Në ndërkohë Buja, ka theksuar se beson në pafajësinë e bashkëluftëtarëve të tij.

  “Po sigurisht. Ne kemi qenë bashkëluftëtarë dhe besoj që janë të pafajshëm. Ne kemi bërë luftë çlirimtare dhe nuk kemi bërë luftë pushtuese”, ka thënë tutje ai.

  Në ndërkohë sot gjatë ditës, prokurori i Dhomave të Specializuara në Hagë, ka ngritur aktakuzë ndaj presidenti Hashim Thaçi, si dhe ndaj liderit të PDK-së, Kadri Veseli.

  Të njëjtit sipas aktakuzës, akuzohen për 100 vrasje, gjatë luftës së fundit në vend.

  Përndryshe edhe Buja, ishte ndër të parët që është ftuar për intervistim nga Gjykata Speciale./Front Online

  NimiTV ofron 30% zbritje për Black Friday
  Nga Rubrika
  Lajme28 Nëntor 2023
  Ambasadori i SHBA-së në Beograd, Christopher Hill, në “Forumin Ekonomik të Beogradit” ka folur për procesin e negociatave në mes të Kosovës...
  Lajme28 Nëntor 2023
  Shaip Kamberi, në 111-vjetorin e Pavarësisë së Shqipërisë, ka folur sërish për përdorimin e lirë të flamurit kombëtar nga shqiptarët në Luginën...
  Lajme28 Nëntor 2023
  Duke folur për Pavarësinë e Shqipërisë, historiani Jusuf Buxhovi ka përmendur edhe Ibrahim Rugovën. Ai thotë se roli i Rugovës është dashur...
  Të tjera
  Lajme28 Nëntor 2023
  Kryeministri Albin Kurti ka uruar pavarësinë e Shqipërisë të gjithë shqiptarëve në mbarë botën. “Urime Dita e Pavarësisë së Shqipërisë të gjithë...
  Bota/Rajoni28 Nëntor 2023
  Më shumë se 46 mijë shtëpi janë shkatërruar në Gaza, tha OKB-ja. Gjithashtu janë dëmtuar më shumë se 234 mijë njësi banimi,...
  Lajme28 Nëntor 2023
  Historiani Jusuf Buxhovi në një rrëfim për Front Online ka folur për kohën e para shpalljes së pavarësisë së Shqipërisë, ndarjen e...
  Lajme28 Nëntor 2023
  Në festën e 28 Nëntorit, është inauguruar në qendër të Gjilanit, shtatorja e tribunit të kombit, Ramiz Cërnica. Nën përkujdesjen e kryetarit...
  Lajme28 Nëntor 2023
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, sot do të bëjë homazhë në Kompleksin Memorial ‘’Adem Jashari’’ në Prekaz në orën 18:30. “Kryeministri i...
  Sport28 Nëntor 2023
  Atleti Erzen Zyberaj ka mbërritur me sukses në sheshin “Skënderbeu” të Tiranës në Shqipëri. Kjo u bë e ditur sipas shoqatës “Maraton...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.