×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Shqipëri, 8 viktima nga Coronavirusi në 8 ditët e fundit

  FrontOnline
  19 Qershor 2020

  Në Shqipëri, një tjetër person me COVID 19 ka humbur jetën, duke u bërë viktima e 8 brenda tetë ditëve të fundit.

  Sipas autoriteteve të Shëndetësisë bëhet fjalë për një 69 vjeçar nga Kruja me leukozë akute, i cili merrte mjekim intensiv prej 10 ditësh në spitalin infektiv. Vetëm gjatë ditës së djeshme, 3 persona humbën jetën po në këtë spital. Që nga fillimi i pandemisë, në Shqipëri janë rregjistruar 42 viktima.

  Sot u njoftua për 50 të infektuar të tjerë, të shpërndarë në 12 qytete të vendit: 17 raste në Tiranë, 6 në Krujë, 5 në Lezhë, nga 4 raste në Shkodër, Durrës, Fier, 3 në Korçë, 2 raste në Vlorë dhe Elbasan dhe nga 1 rast përkatësisht në Kurbin, Mirditë dhe Sarandë. Pjesa më e madhe e tyre konsiderohen si raste të reja dhe jo kontakte të personave të prekur me parë.

  Në 10 ditët e fundit, numri i të infektuarve po rritet me ritme të larta, duke shkuar në 575 raste ose 31 përqind e totalit që nga fillimi i pandemisë në muajin mars. Prej shumë ditësh shifrat e të prekurve janë ndjeshëm më të lartë se të të shëruarve, ndërsa në të gjithë vendin janë 682 raste aktive. Pjesa dërrmuese gjenden në Tiranë, 317 të infektuar, pasuar nga Durrësi me 140 persona dhe Shkodra, 112 të tjerë aktivë.

  Gjatë 24 orëve të fundit është rritur sërish dhe numri i të shtruarve në spital, ku ndodhen 64 pacientë, 7 prej tyre janë në terapi intensive ndërsa 1 është i intubuar.

  Ministria e Shëndetësisë përsëriti sot thirrjet për domosdoshmërinë e respektimit të rregullave dhe protokolleve të sigurisë duke deklaruar se po bashkëpunon ngushtësisht me Policinë e Shtetit për të mos lejuar asnjë person pozitiv që të thyejë rregullin duke dalë nga karantina, deri në shërimin e plotë.

  Nesër në këto zona nuk do të ketë rrymë deri në 5 orë
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni20 Shkurt 2024
  Programi Botëror i Ushqimit ka ndërprerë dërgesat e ushqimit “për të shpëtuar jetë” në Gazën veriore, duke thënë se autokolonat e ndihmave...
  Bota/Rajoni20 Shkurt 2024
  Njëmbëdhjetë janë protestuesit e arrestuar pas përfundimit të së parës protestë kombëtare të opozitës, që u zhvillua me Rithemelimin dhe grupin Bardhi...
  Bota/Rajoni20 Shkurt 2024
  Ambasadorja amerikane në Ukrainë, Bridget Brink, ka thënë të martën se është plotësisht e bindur që Kongresi amerikan do të miratojë ndihmë...
  Të tjera
  Sport20 Shkurt 2024
  Inter ka shënuar fitore me rezultat minimal 1-0 ndaj Atletico Madridit në ndeshjen e parë të fazës së 1/8 së finales në...
  Vip20 Shkurt 2024
  Ledjona dhe Meritoni kanë bërë debat të ashpër në prajm, arsyeja ishte ngacmimet e këtij të fundit duke ia përmendur emrin e...
  Sport20 Shkurt 2024
  PSV Eindhoven dhe Borussia Dortmundi kanë barazuar 1-1 në ndeshjen e parë në kuadër të 1/8 së finales në Ligën e Kampionëve....
  Ekonomi20 Shkurt 2024
  Deputetja e LDK-së, Hykmete Bajrami, ka folur për përkeqësim të gjendjes ekonomike dhe thellimin e varfërisë gjatë qeverisjes Kurti. Sipas tij, masat...
  Bota/Rajoni20 Shkurt 2024
  Ambasadorja amerikane në Ukrainë, Bridget Brink, ka thënë të martën se është plotësisht e bindur që Kongresi amerikan do të miratojë ndihmë...
  Lajme20 Shkurt 2024
  Opinionsti Bardhyl Meta ka dhënë një koment për fitoren e Qeverisë Kurti. Sipas tij, fitoren e kësaj qeverie e ndihmoi pjesa populliste...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.