×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Shpërthim vdekjeprurës shënjestron nën-presidentin e parë të Afganistanit

  FrontOnline
  09 Shtator 2020

  Nën-presidenti i parë i Afganistanit, Amrullah Saleh i ka ikur me vetëm disa plagë të lehta asaj që është konsideruar tentim-vrasje ndaj tij më 9 shtator.

  Si pasojë e sulmit kanë vdekur 10 persona.

  Bomba është thënë se ka shënjestruar një konvoj që ka bartuar 49-vjeçarin, ish-shef të inteligjencës dhe djalin e tij.

  Në një video të postuar në rrjetin social, Facebook pas incidentit, Saleh është parë me dorë të lidhur, por në gjendje të mirë.

  “Unë jam mirë, mirëpo disa zyrtarë të mi për siguri janë plagosur”, ka thënë Saleh.

  “Djali im, që ka qenë në veturë me mua dhe unë jemi mirë. Kam djegie në fytyrë dhe dorë. Shpërthimi ka qenë i fuqishëm”.

  Ky incident ka ardhur teksa rriten shqetësimet se rritja e dhunës në Afganistan mund të shkatërrojë besimin dhe të kthejë mbrapa planet për t’i dhënë fund kryengritjes dydekadëshe kundër qeverisë qendrore, të formuar pas largimit të talibanëve nga pushteti më 2001.

  “Armiqtë e Afganistanit dhe armiqtë e liderëve tanë, të cilët duan të mbrojnë interesat kombëtare të këtij shteti me jetën dhe shpirtin e tyre, sot sërish kanë synuar të sulmojnë Amrullah Saleh”, ka thënë zëdhënësi i Salehut, Rizwan Murad.

  Zëdhënësi i talibanëve, Zabiullah Mujahid, ka mohuar përmes një mesazhi për media përfshirjen e këtij grupi në sulmin ndaj Salehut.

  Zyrtarët afganë kanë shtyrë udhëtimin e planifikuar për këtë javë në Doha, për të zhvilluar bisedime të paqes me talibanët, për arsye, siç është thënë, logjistike.

  Të dyja palët kanë dhënë shenja se bisedimet mund të nisin shpejt, pas finalizimit të procesit të këmbimit të të burgosurve javën e kaluar.

  Bisedimet e brendshme afgane duhet të jenë në përputhje me marrëveshjen e nënshkruar në mes të Shteteve të Bashkuara dhe talibanëve në muajin shkurt.

  Sipas marrëveshjes mes SHBA-së dhe talibanët, forcat ndërkombëtare duhet të largohen nga Afganistani deri në maj të vitti 2021, në këmbim të garancisë së talibanëve se do të negociojnë armëpushim të përhershëm dhe marrëveshje për ndarje të pushtetit me qeverinë afgane.

  Ambasadori suedez qëndron në Devolli Corporation, viziton njësinë Prince Caffe
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni01 Mars 2024
  Një ngjarje e rëndë e ndodhur pasditen e sotme në qytetin e Lushnjes, tronditi opinionin publik. Ishte ora 15:30 kur babë e...
  Bota/Rajoni01 Mars 2024
  Presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj, ka biseduar me ministrin e Brendshëm Taulant Balla, për t’u interesuar mbi ngjarjen e rëndë që ndodhi...
  Bota/Rajoni01 Mars 2024
  Deputeti socialist Bujar Çela, ka pësuar dëmtime në mushkëri dhe pritet t’i nënshtrohet ndërhyrjes kirurgjikale abdominale. Ai ndodhet në Spitalin e Traumës...
  Të tjera
  Lajme01 Mars 2024
  Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Visar Korenica, ka treguar arsyet kryesore të kundërshtimit të projektligjit për fertilizimin e asistuar apo siç njihet ndryshe...
  Lajme01 Mars 2024
  Kryesia e Lidhjes Demokratike të Kosovës është mbledhur sot për herë të dytë, e ku kanë diskutuar për tetë pika përfshirë atë...
  Bota/Rajoni01 Mars 2024
  Presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj, ka biseduar me ministrin e Brendshëm Taulant Balla, për t’u interesuar mbi ngjarjen e rëndë që ndodhi...
  Lajme01 Mars 2024
  Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj, ka uruar bashkëluftëtarin e tij, njëkohësisht mësuesin e devotshëm me rastin e...
  Lajme01 Mars 2024
  Avokati Ardian Bajraktari, duke komentuar vendimin e Gjykatës së Apelit që rasti i vrasjes së Marigona Osmanit të kthehet në rigjykim, tha...
  Lajme01 Mars 2024
  Ish-kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti, e ka kritikuar Qeverinë e Kosovës në lidhje me raportet e saj me Shtetet e...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.