×
 • Lifestyle
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Shkencëtarët zbulojnë dëmtim serioz të trurit te personat me simptoma të lehta të Covid-19

  FrontOnline
  08 Korrik 2020

  Shkencëtarët britanikë kanë paralajmëruar se mjekët mund të mos jenë duke i vërejtuar disa shenja serioze dhe potencialisht fatale të çrregullimeve trunore, të nxitura nga koronavirusi. Këto çrregullime janë zbuluar te të infektuarit me simptoma të lehta dhe te ata që kanë qenë duke u shëruar nga sëmunja e re.

  Të mërkurën, neurologët do t’i publikojnë hollësitë e mbi 40 pacientëve me Covid-19 në Briani, ndërlikimet e të cilëve variojnë nga inflamacioni i trurit deri te dëmtimi i nervave dhe goditjet në tru. Në disa raste, problemi neurologjik ishte simptoma e parë dhe kryesore e pacientit, shkruan “The Guardian”, transmeton Express.

  Këto raste, të publikuara në revistën “Brain”, shkaktuan rritje të gjendjes serioze të quajtur encefalomieliti i shpërndarë akut gjatë kohës së valës së parë të përhapjes së koronavirusit në Mbretërinë e Bashkuar. Një grua 59-vjeçare vdiq nga ky ndërlikim.

  Dymbëdhjetë pacientë përjetuan inflamacion të sistemit nervor qendror, dhjetë pacientë patën sëmundje të trurit me kllapi të trurit ose psikozë, tetë përjetuan goditje në tru dhe tetë të tjerë patën probleme të nervit periferik.

  Këto gjetje i kanë shtuar shqetësimet për efektet afatgjate shëndetësore të sëmundjes Covid-19 pasi disa pacientë kanë përjetuar probleme në frymëmarrje, plogështi dhe probleme me kujtesën edhe pas një kohe të gjatë pas shërimit.

  The Victor vjen me këngë të re “Got U”
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni22 Prill 2024
  Sabreen ishte e vdekur para se ta shikonte apo ta mbante foshnjën e saj, shkruan BBC. Nëna e re e kishte mbajtur për...
  Bota/Rajoni22 Prill 2024
  Mangësitë me pavarësinë dhe integritetin e gjyqësorit; mungesa e mediave të pavarura; dhe korrupsioni në të gjitha nivelet e qeverisjes, në organet...
  Bota/Rajoni22 Prill 2024
  Një ekspert i OKB-së ka paralajmëruar se ekziston rreziku që sëmundjet mendore të manifestohen pas disa vitesh në mesin e banorëve të...
  Të tjera
  Lajme22 Prill 2024
  Pas dështimit të zgjedhjeve në veri, analisti Visar Ymeri ka thënë se nuk është “sovrane” qeverisja në atë vend ku kundërshtohet nga...
  Lajme22 Prill 2024
  Antigona Emini, aktiviste e PDK-së, është ndarë nga jeta në moshë të re. Dega e PDK-së në Gjilan ka shprehur ngushëllime për...
  Lajme22 Prill 2024
  Me Fahrije Hoti, Shyhrete Tahirin në njërën anë, e me Vasfije Krasniqin e Elhame Muçollin në anën tjetër, presidentja Vjosa Osmani paralajmëroi...
  Sport22 Prill 2024
  Gazetari italian Mirko Di Natale ka konfirmuar se Juventusi ka shprehur interesim për transferimin e sulmuesit kosovar Edon Zhegrova. ‘Bianconerët’ janë duke...
  Lajme22 Prill 2024
  Nol Nushi nga PSD-ja ka thënë që Partia Demokratike e Kosovës ka rënë në lojën e kryeministrit, Albin Kurti dhe se PDK-ja...
  Lajme22 Prill 2024
  Situata në Kosovë u diskutua në seancën e Këshillit të Sigurimit të Organizatës së Kombeve të Bashkuara. Vendi u përfaqësua nga presidentja...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.