×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Rusia i quan “fantazi” raportimet e NYT për konspiracion me talibanët

  FrontOnline
  27 Qershor 2020

  Moska ka mohuar sot raportimet e të përditshmes amerikane ‘New York Times’ se i ka ofruar shpërbime militantëve Talibanë për të vrarë ushtarë amerikanë në Afganistan.

  Për këtë Moska argumenton se lajmi ishte fshehur në artikujt me pagesë të gazetës, në mënyrë që asnjë lexues “i zakonshëm” të mos klikonte në “titullin joshës”.

  Artikulli thotë se disa zyrtarë të paemëruar të inteligjencës së SHBA kishin arritur në konkluzionin se njësitë ruse që “po bënin konspiracion kundër Perëndimit” i ofronin para luftëtarëve Talibanë, militantëve islamistë dhe elementëve të tjerë të lidhur me ta.

  Konkluzionet bazoheshin në marrjet në pyetje të militantëve afganë të kapur, por Rusia thotë se këta individë ishin gati të thonin gjithçka për të shmangur torturat në burgjet afgane, të cilat sipas saj “nuk njihen si bastione të të drejtave njerëzore dhe demokracisë”.

  Artikulli thoshte se Rusia po kryen një luftë hibride kundër SHBA me anë të kombinimit të taktikave të sulmeve kibernetike, lajmeve të rreme dhe operacioneve të fshehta e të mohueshme ushtarake.

  Një nga zyrtarët e paemëruar të inteligjencës së SHBA thotë se “operacioni duhet të jetë vepër e njësisë 29155 të GRU, e cila është e lidhur me helmimin me agjent nervor të agjentit në 2018 në Salisbury” të Britanisë.

  Më tej NYT shkruan: “Zyrtrët amerikanë të inteligjencës arrijnë në konkluzionin se inteligjenca ushtarake ruse i ofronte shpërblime në para militantëve talibanë për vrasjen e forcave të koalicionit në Afganistan”.

  Artani paralajmëron Xhulin: Ruaju!
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni22 Prill 2024
  Sabreen ishte e vdekur para se ta shikonte apo ta mbante foshnjën e saj, shkruan BBC. Nëna e re e kishte mbajtur për...
  Bota/Rajoni22 Prill 2024
  Mangësitë me pavarësinë dhe integritetin e gjyqësorit; mungesa e mediave të pavarura; dhe korrupsioni në të gjitha nivelet e qeverisjes, në organet...
  Bota/Rajoni22 Prill 2024
  Një ekspert i OKB-së ka paralajmëruar se ekziston rreziku që sëmundjet mendore të manifestohen pas disa vitesh në mesin e banorëve të...
  Të tjera
  Lajme22 Prill 2024
  Pas dështimit të zgjedhjeve në veri, analisti Visar Ymeri ka thënë se nuk është “sovrane” qeverisja në atë vend ku kundërshtohet nga...
  Lajme22 Prill 2024
  Antigona Emini, aktiviste e PDK-së, është ndarë nga jeta në moshë të re. Dega e PDK-së në Gjilan ka shprehur ngushëllime për...
  Lajme22 Prill 2024
  Me Fahrije Hoti, Shyhrete Tahirin në njërën anë, e me Vasfije Krasniqin e Elhame Muçollin në anën tjetër, presidentja Vjosa Osmani paralajmëroi...
  Sport22 Prill 2024
  Gazetari italian Mirko Di Natale ka konfirmuar se Juventusi ka shprehur interesim për transferimin e sulmuesit kosovar Edon Zhegrova. ‘Bianconerët’ janë duke...
  Lajme22 Prill 2024
  Nol Nushi nga PSD-ja ka thënë që Partia Demokratike e Kosovës ka rënë në lojën e kryeministrit, Albin Kurti dhe se PDK-ja...
  Lajme22 Prill 2024
  Situata në Kosovë u diskutua në seancën e Këshillit të Sigurimit të Organizatës së Kombeve të Bashkuara. Vendi u përfaqësua nga presidentja...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.