×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Rreziku i zjarreve në Amazonë, yjet tropikale humbasin 20 përqind të sipërfaqes

  FrontOnline
  03 Korrik 2020

  Niveli i lartë i shpyllëzimit të Amazonës prej zjarreve në pjesën e parë të vitit po rrit mundësitë për përsëritjen e një tjetër katastrofe natyrore si ajo e verës së kaluar.

  Ambientalistët në Brazil janë të shqetësuar se vatrat e zjarrit në gjashtëmujorin e parë të vitit po paralajmërojnë një vit më të vështirë se i kaluari për sa i përket shpyllëzimit në Amazonë.

  Sipas të dhënave të qeverisë braziliane, nga janari në qershor, rajoni verior i Amerikës Latine humbi 20 për qind të sipërfaqes pyjore krahasuar me vitin 2019.

  Autoritetet në pjesën e parë të vitit diktuan rreth 2,250 vatra zjarri apo afërsisht 75 vatra të reja çdo ditë.

  Pjesëtarë të instituteve dhe organizatave për mbrojtjen e pyjeve tropikale druhen gjithashtu për problemet respiratore që tymrat e zjarreve po shkaktojnë të banorët, duke u shtuar komplikacionet pacientëve që tani janë diagnostikuar edhe me koronavirus.

  “Nga janari në muajin maj kemi pasur më shumë se 650 mijë hektarë në rrezik shpyllëzimi. Kjo sipërfaqe është 78 për qind më e lartë sesa vitin e mëparshëm.”

  “Zhveshja e tokës nga pyjet përbën një problem të madh shëndetësor. Nëse kemi shpyllëzime dhe njëkohësisht kovidin-19, pasojat e tyre do të jenë katastrofike për banorët e rajonit.”

  Vatrat e zjarrit në Amazonë këtë vit mbeten ende të ulëta për momentin por rrezikojnë përhapjen si vitin e kaluar.

  Flakët e 2019-ës rezultuan në një katastrofë natyrore që shkrumboi më shumë se 5,500 kilometra katrorë pyje, duke arritur një kulmin me 1 mijë vatra të reja në ditë gjatë muajit gusht.

  Zjarret zakonisht ndizen nga prerësit e druve të cilët këtë kanë shpyllëzuar rreth 34 për qind më shumë sipërfaqe të Amazonës nga viti në vit, situatë që sipas ambientalistëve është neglizhuar edhe për shkak të institucioneve shtetërore.

  Sezoni i zjarreve në rajonin brazilian arrin pikun në muajt gusht dhe shtator.

  Auto Mita me një mundësi të mirë për bizneset – për çdo veturë të re, SERVISI FALAS deri në 100…
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni23 Prill 2024
  Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg, ka siguruar se nuk ka aspak plane për të zgjeruar programin e përbashkët të sigurisë...
  Bota/Rajoni23 Prill 2024
  Në Serbi po qëndron për një vizitë Drejtori për Ballkanin Perëndimor në Ministrinë e Jashtme të Gjermanisë, Michael Reiffenstuel. Në kuadër të...
  Bota/Rajoni23 Prill 2024
  Një shqiptar i cili jeton dhe punon në Austri, tetorin e vitit të kaluar, i kishte dalë në pritë ish të dashurës,...
  Të tjera
  Lajme23 Prill 2024
  Pas publikimit të këtij raporti për Front Online e ka komentuar drejtori ekzekutiv i Institutit të Kosovës për Drejtësi, Ehat Miftaraj. Miftaraj...
  Sport23 Prill 2024
  Ish-gjyqtari Eduardo Iturralde Gonzalez kishte lëshuar një deklaratë bombë, duke pohuar se 90 për qind e zyrtarëve të ndeshjes në Spanjë mbështesin...
  Lajme23 Prill 2024
  Nënkryetarja e Partisë Demokratike të Kosovës, Vlora Çitaku, teksa ka folur për rëndësinë e paraqitjeve në Këshillin e Sigurimit të OKB-së, ka...
  Vip23 Prill 2024
  Reperi i njohur, Stresi duket se nuk e ka ndërmend të ndalet duke publikuar projekte muzikore. Pas këngës “Mos u dorëzo”, Stresi...
  Sport23 Prill 2024
  Xavi Hernandez raportohet se ka ndryshuar mendje sa i përket të ardhmes së tij. Sipas gazetarit të njohur nga “TV3”, Xavi Torres,...
  Lajme23 Prill 2024
  Brukseli ia ka vënë Beogradit një dilemë: Ose ndaloni pengimin e futjes së Kosovës në organizatat kryesore ndërkombëtare ose aspiratat e saj...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.