Bota/Rajoni

Rolling Stones këcënon me padi Trump-in për përdorimin e këngëve të tyre

Rolling Stones këcënon me padi Trump-in për përdorimin e këngëve të tyre
23:12 | 28 Qershor 2020

Stones përmes një deklarate theksoi se ekipi i tyre juridik po punon me organizatën e të drejtave të muzikës BMI për të ndaluar përdorimin e materialit të tyre në fushatën për rizgjedhjen e Trump-it.

Grupi i muzikës rok Rolling Stones ka kërcënuar presidentin amerikan Donald Trump me procedim ligjor për përdorimin e këngëve të tyre në mitingjet e tij, përkundër direktivave të ndalimit dhe mospërdorimit të tyre, transmeton Anadolu Agency (AA).

Stones përmes një deklarate theksoi se ekipi i tyre juridik po punon me organizatën e të drejtave të muzikës BMI për të ndaluar përdorimin e materialit të tyre në fushatën për rizgjedhjen e Trump-it.

“BMI e ka njoftuar fushatën e Trump-it në emër të Stones se përdorimi i paautorizuar i këngëve të tyre do të përbëjë shkelje të marrëveshjes së saj të licencimit”, tha Stones.

“Nëse Donald Trump nuk ndërpret përdorimin e materialit tonë dhe vazhdon, atëherë ai do të përballet me proces gjyqësor për thyerjen e embargos dhe për përdorimin e muzikës që nuk është licencuar”, shtoi grupi i muzkës rok.

Stones ishin ankuar gjatë fushatës së Trump-it në vitin 2016 për përdorimin e muzikës së tyre për të ndezur emocionet e përkrahësve të tij konservatorë në mitingje.

Kënga klasike e “The Rolling Stones” e vitit 1969, “You Can’t Always Get What You Want (Nuk mund të kesh gjithmonë atë që dëshiron)” ishte një këngë e famshme në mitingjet e tij. Ajo u lëshua përsëri në mbyllje të tubimit të fundit të Trump në Tulsa të Oklahoma-s.

Artistë të tjerë gjithashtu janë ankuar për përdorimin e muzikës së tyre në ngjarjet e Trump-it.

Familja e muzikantit të ndjerë të rokut, Tom Petty, tha se kishte lëshuar paralajmërim për ndalim dhe mospërdorim të pasi Trump lëshoi këngën “I Won’t Back Up” në Tulsa.

“Trump në asnjë mënyrë nuk ishte i autorizuar të përdorë këtë këngë në vazhdimin e fushatës së tij”, thuhet në deklaratë.

“Tom Petty dhe familja e tij qëndrojnë fuqishëm kundër racizmit dhe diskriminimit të çdo lloji. Tom Petty kurrë nuk do të dëshironte që një këngë e tij të përdoret në një fushatë të urrejtjes. Atij i pëlqente të mblidhte njerëzit së bashku”, thuhet më tej.

Muzikanti fitues i çmimit Grammy Neil Young kritikoi Trump-in në vitin 2018 pasi dëgjoi njërën nga këngët e tij të lëshuar kundër dëshirës së tij gjatë tubimeve të fushatës së Trump-it. Muzikantja me origjinë kanadeze paralajmëroi Trump-in kundër përdorimit të hitit të saj të vitit 1990, “Rockin’ in the Free World”, përkundër paralajmërimeve të mëparshme.

Kush ështe kosovari THE VICTOR që synon tregun e jashtëm? (video)

Të tjera