×
 • Vip
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Rolling Stones këcënon me padi Trump-in për përdorimin e këngëve të tyre

  FrontOnline
  28 Qershor 2020

  Stones përmes një deklarate theksoi se ekipi i tyre juridik po punon me organizatën e të drejtave të muzikës BMI për të ndaluar përdorimin e materialit të tyre në fushatën për rizgjedhjen e Trump-it.

  Grupi i muzikës rok Rolling Stones ka kërcënuar presidentin amerikan Donald Trump me procedim ligjor për përdorimin e këngëve të tyre në mitingjet e tij, përkundër direktivave të ndalimit dhe mospërdorimit të tyre, transmeton Anadolu Agency (AA).

  Stones përmes një deklarate theksoi se ekipi i tyre juridik po punon me organizatën e të drejtave të muzikës BMI për të ndaluar përdorimin e materialit të tyre në fushatën për rizgjedhjen e Trump-it.

  “BMI e ka njoftuar fushatën e Trump-it në emër të Stones se përdorimi i paautorizuar i këngëve të tyre do të përbëjë shkelje të marrëveshjes së saj të licencimit”, tha Stones.

  “Nëse Donald Trump nuk ndërpret përdorimin e materialit tonë dhe vazhdon, atëherë ai do të përballet me proces gjyqësor për thyerjen e embargos dhe për përdorimin e muzikës që nuk është licencuar”, shtoi grupi i muzkës rok.

  Stones ishin ankuar gjatë fushatës së Trump-it në vitin 2016 për përdorimin e muzikës së tyre për të ndezur emocionet e përkrahësve të tij konservatorë në mitingje.

  Kënga klasike e “The Rolling Stones” e vitit 1969, “You Can’t Always Get What You Want (Nuk mund të kesh gjithmonë atë që dëshiron)” ishte një këngë e famshme në mitingjet e tij. Ajo u lëshua përsëri në mbyllje të tubimit të fundit të Trump në Tulsa të Oklahoma-s.

  Artistë të tjerë gjithashtu janë ankuar për përdorimin e muzikës së tyre në ngjarjet e Trump-it.

  Familja e muzikantit të ndjerë të rokut, Tom Petty, tha se kishte lëshuar paralajmërim për ndalim dhe mospërdorim të pasi Trump lëshoi këngën “I Won’t Back Up” në Tulsa.

  “Trump në asnjë mënyrë nuk ishte i autorizuar të përdorë këtë këngë në vazhdimin e fushatës së tij”, thuhet në deklaratë.

  “Tom Petty dhe familja e tij qëndrojnë fuqishëm kundër racizmit dhe diskriminimit të çdo lloji. Tom Petty kurrë nuk do të dëshironte që një këngë e tij të përdoret në një fushatë të urrejtjes. Atij i pëlqente të mblidhte njerëzit së bashku”, thuhet më tej.

  Muzikanti fitues i çmimit Grammy Neil Young kritikoi Trump-in në vitin 2018 pasi dëgjoi njërën nga këngët e tij të lëshuar kundër dëshirës së tij gjatë tubimeve të fushatës së Trump-it. Muzikantja me origjinë kanadeze paralajmëroi Trump-in kundër përdorimit të hitit të saj të vitit 1990, “Rockin’ in the Free World”, përkundër paralajmërimeve të mëparshme.

  KESCO: Për 11 ditë u importuan rreth 5.4 milionë euro energji elektrike
  Nga Rubrika
  Vip18 Prill 2024
  Ish-reperi Fero ka dhënë lajmin e ëmbël. Motra e tij ka sjellë në jetë një vajzë të cilën e ka pagëzuar me...
  Vip18 Prill 2024
  ‘Big Love’ është rikthyer përsëri dhe në këtë edicion të formatit më të ndjekur të ‘BBV3’. Pasditen e sotme, banorët janë mbledhur...
  Vip18 Prill 2024
  Juliana Nura, një ndër bukuroshet që mori pjesë në shtëpinë e “Big Brother VIP Kosova 1”, ka thumbuar aktorin Vedat Bajrami, me...
  Të tjera
  Lifestyle18 Prill 2024
  Dashi Do të përfshiheni në një debat mjaft të ndezur, i cili rrezikon që të kthehet agresiv. Mundohuni që të mos keni...
  Lajme18 Prill 2024
  Sot në Bruksel do të zhvillohet takimi mes Kosovës dhe Serbisë. Bashkimi Europian ka konfirmuar se takimi i radhës në nivel të...
  Lajme18 Prill 2024
  Kryetari i Kryeqytetit, Përparim Rama për nder të Ditës së Dëshmorëve të Komunës së Prishtinës, sot do të bëjë homazhe te varrezat...
  Lajme18 Prill 2024
  Sot me fillim nga ora 09:00 në sallën “1 tetori” do të mbahet ceremonia e diplomimit të gjeneratës së 59-të të Policisë...
  Lajme18 Prill 2024
  Të enjten mbi Kosovë parashihet të mbajë mot me vranësira të shpeshta dhe intervale të shkurta me diell. Sipas Meteo Kosova, gjatë...
  Bota/Rajoni18 Prill 2024
  Një tërmet me magnitudë 4.7 ballë të shkallës Rihter goditi Turqinë pas mesnate, raporton EMSC. Epiqendra e tërmetit ishte 46 kilometra në...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.