×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Rikthehen masat e kufizimit në shumë shtete

  FrontOnline
  30 Qershor 2020

  Më shumë shtete rreth botës po i rikthehen masave të izolimit, mes rritjes së rasteve me koronavirus.

  Autoritetet britanike njoftuan se do të rivendosnin kufizime në qytetin e Leicester, ku po regjistrohet niveli më i lartë i infektimit në vend. Ky është hapi i parë i këtij lloji në Mbretërinë e Bashkuar që prej heqjes graduale të masave për frenimin e pandemisë.

  Sekretari i Shëndetësisë, Matt Hancock tha se niveli 7 ditor i infektimit në këtë qytet ishte 135 raste për 100 mijë banorë

  “Nga dita e nesërme, dyqanet jo thelbësore do të mbyllen. Duke qenë se edhe fëmijët janë prekur nga shpërthimi i rasteve, shkollat do të mbyllin gjithashtu dyert nga e enjtja”, tha Hancock.

  Gjithashtu, shtete të tjera amerikane i janë shtuar listës së atyre që kanë vendosur të pezullojnë lehtësimin e kufizimeve. Arizona bëri kthesë të papritur duke njoftuar mbylljen e bareve, palestrave e kinemave, mes rritjes alarmante të rasteve.

  Deri më tani 16 shtete amerikane kanë rikthyer kufizimet, ndërsa trendi i infektime në të paktën 36 shtete është në rritje. Shtetet e Bashkuara raportuan të paktën 41 mijë raste te reja me koronavirus dhe 338 vdekje të hënën, sipas universitetit Johns Hopkins.

  Gjithashtu Australia jugore dhe Queensland anuluan planet për rihapjen e kufijve shtetëror ndaj të gjithë australianëve mes shqetësimeve për rritje të rasteve në Victoria. Çdo ditë, për gati dy javë, ky shtet po regjistron rritje dyshifrore të infektimeve duke rikthyer një sërë masash parandaluese.

  India njoftoi se do të rikthente izolimin në dy shtete deri në 31 korrik. Mbi 10.3 milionë njerëz janë prekur nga koronavirusi në botë, ndërsa viktimat janë mbi 505 mijë. OBSH paralajmëroi të hënën se pandemia nuk është pranë fundit, dhe se më e keqja nuk ka ardhur ende.

  Njoftimet nga KEDS për punimet në rrjet, vendet që do të mbesin pa rrymë
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni23 Qershor 2024
  Më shumë se një mijë vetë vdiqën gjatë pelegrinazhit të Haxhit në Arabinë Saudite, njoftuan autoritetet. Besimtarët myslimanë u përballën me temperatura...
  Bota/Rajoni23 Qershor 2024
  Ministria e Shëndetësisë në Gaza ka bërë të ditur se të paktën 37 mijë 598 palestinezë janë vrarë në sulmet izraelite në...
  Bota/Rajoni23 Qershor 2024
  Nesër në Luksemburg do të mbahet takimi i ministrave të jashtëm të BE-së, ku në agjendën e tij është edhe takimi me...
  Të tjera
  Lajme23 Qershor 2024
  Kompania Kosovare për Distribuim me Energji Elektrike në Kosovë (KEDS) ka njoftuar se pas reshjeve të shiut disa rajone ka pasur ndërprerje...
  Lajme23 Qershor 2024
  Nënkryetarja e Komunës së Prishtinës, Jehona Lushaku Sadriu, ka kërkuar nga qytetarët që të qëdrojnë nëpër shtëpi dhe vende të sigurta pas...
  Lajme23 Qershor 2024
  Presidenti i Shqipërisë dr. Bajram Begaj, gjatë ditës së sotme ka vizituar Komunën e Junikut ku është takuar me kryetarin Ruzhdi Shehu....
  Lajme23 Qershor 2024
  Deputeti i PDK-së, Xhavit Haliti ka pritur në takim presidentin e Shqipërisë, Bajram Begaj. Haliti përmes disa fotografive të shpërndara në “Facebook”,...
  Lajme23 Qershor 2024
  Kryetari i komunës së Prishtinës, Përparim Rama, ka reaguar pas rreshjeve të mëdha që po mbizotrojnë në qytet. Rama ju ka bërë...
  Sport23 Qershor 2024
  Në prag të ndeshjes vendimtare ndaj Spanjës në Grupin B të Euro 2024, trajneri i Kombëtares shqiptare, Sylvinho, shpreh entuziazmin dhe vendosmërinë...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.