Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Rekord rastesh me COVID-19 në SHBA, Çikago në izolim

  FrontOnline
  2 vite më parë

  Koronavirusi vijon të përhapet me ritme të shpejta në botë. Në 24 orët e fundit, u regjistruan rekord viktimash dhe rastesh të reja.

  Sipas të dhënave të raportuara nga Universiteti Johns Hopkins, si asnjëherë më parë mbi 11 mijë pacientë humbën jetën në një ditë të vetme, ndërsa numri i infektimeve të reja ishte mbi 666 mijë.

  Shtetet e Bashkuara mbesin vendi më i goditur nga koronavirusi në botë. Për herë të parë që prej nisjes së pandemisë, autoritetet shëndetësore amerikane konfirmuan mbi 150 mijë raste të reja, dita e dhjetë radhazi me mbi 100 mijë infeksione.

  Bilanci i viktimave shkoi në 242 mijë. Duke marrë shkas nga situata e krijuar, shtetet dhe qytetet po shtojnë kufizimet. Çikago, qyteti i tretë më i populluar i SHBA-së, lëshoi një urdhërizolimi për 2.7 milionë banorët e tij.

  Duke nisur nga e hëna, personat mund të lënë shtëpitë vetëm për të shkuar në punë, shkollë dhe për furnizime me ushqime e ilaçe.

  “Mendoj se qytetarët duhet të kuptojnë që masat e shëndetit publik, jo izolimi i vendit, por masat e shëndetit publik janë shumë të thjeshta: mbajtja e maskës, distancimi fizik, shmangia e vendeve dhe pikave të grumbullimit dhe larja e duarve”, u shpreh Anthony Fauci, drejtor i Institutit Amerikan për sëmundjet infektuese.

  Situatë e vështirëedhe në Brazil. Mbi 900 pacientë humbën jetën në 24 orë, sipas raportimeve të shtypit lokal. Rastet e reja me koronavirus ishin mbi 34 mijë. Ndërkohë, edhe Rusia shënoi rekord infeksionesh ditore me rreth 22 mijë të konfirmuar pozitivë. Për të luftuar valën e dytë, Moska, aty ku paraqitet numri më i lartë i rasteve me koronavirus, do të mbyllë baret dhe restorantet.

  Prince Caffe: Hape dhe fito preminë kryesore, çdo muaj nga një Fiat 500
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni29 Mars 2023
  Mediat britanike kanë publikuar një foto interesante të një personi që po qëndron mbi çati, derisa Policia gjendet në dritare duke kontrolluar...
  Bota/Rajoni29 Mars 2023
  Të rinjtë në Shqipëri, janë foksuar tek profesioniet që lidhen me teknologjinë. Ekspertët e IT-së, thonë se kjo fushë po dominohet nga grupmosha...
  Bota/Rajoni29 Mars 2023
  Një grua nga Karolina e Veriut kishte një minierë antike ari të fshehur në një grumbull veshjesh të vjetra për më shumë...
  Të tjera
  Lajme29 Mars 2023
  Ish-gjyqtari i Gjykatës Kushtetuese, Kadri Kryeziu, vlerëson se gjyqtarët dhe prokurorët në Kosovë janë të nivelit evropian. Kryeziu, në Rubikon në Klan...
  Bota/Rajoni29 Mars 2023
  Një ngjarje e rëndë ndodhi pasditen e sotme në qytetin e Kavajës, ku mbetën të vdekur dy 43-vjeçarët Edmond Gosa alias Armand...
  Lajme29 Mars 2023
  Kryeministri Kurti në emisionin Debat Plus ka folur për vendimin e Gjykatës Kushtetuese pasi e shpalli të pavlefshëm Ligjin për Ndryshimin dhe...
  Sport29 Mars 2023
  I ftuar sonte në emisionin Pressing në Televizionin T7 është Ministri i Ministrisë së Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Hajrulla Çeku. Ndër tjera,...
  Bota/Rajoni29 Mars 2023
  Ashtu edhe siç ishin pritshmëritë, makina e parë elektrike turke pritet të jetë një sukses i vërtetë dhe këtë e tregojnë dhe...
  Kronika29 Mars 2023
  Një 66-vjeçar është gjetur nga familjarët e tij pa shenja jete në shtëpi. Ngjarja e rëndë ka ndodhur në Prizren. Rastin e...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.