×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Reja sahariane mbështjell Karaibet

  FrontOnline
  25 Qershor 2020

  Qiejt e disa shteteve tropikale në Amerikë janë errësuar për shkak të një ere masive nga Saharaja. Autoritetet kanë apeluar mbajtjen e maskave për të evituar dëmet në shëndet duke ditur edhe lidhjen mes ndotjes dhe vdekshmërisë prej kovidit.

  Një re masive pluhuri me origjinë nga Afrika Veriore ka mbështjellë prej ditësh shtetet tropikale që lagen nga Atlantiku duke rrezikuar shtrirjen deri në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

  Ishujt Karaibe, Kuba, Venezuela, brigjet e Puerto Rikos dhe deri ato të Meksikës e Majamit në perëndim janë disa nga rajonet e goditura prej valës sahariane që ka rrethuar horizontet me ngjyrë të kafenjtë.

  Re të tilla pluhuri krijohen zakonisht nga erërat e forta që fryjnë në shkretëtirën e Saharasë.

  Pluhuri dhe grimcat e ngritura në zonat afrikane transportohen më tej në lartësi të madhe me mijëra kilometra nëpër botë nga Kepi i Gjelbër në perëndim të Senegalit përtej Oqeanit Atlantik.

  Grimcat e vogla shoqërohen me tharje të ajrit që sipas Ministrisë kubane të Shëndetësisë, po ulin edhe shanset për reshje teksa masa ajrore lëviz gjithnjë e më shumë drejt perëndimit.

  “Nga këndvështrimi mjekësor, reja e pluhurit ndikon te njerëzit me astmë, me alergji. Personat mbi 65 vjeç dhe fëmijët nën 4 vjeç mund të pësojnë një atak astmatik, me simptoma të rënduara të frymëmarrjes, me acarim të fytit dhe me irritim të syve.”

  Për popullsitë tropikale të Amerikës, era sahariane e sivjetme konsiderohet më e vështira e dekadës dhe nga më seriozet në 50 vitet e fundit, pasi ndryshe nga herët e tjera, reja e pluhurit po qëndron e dendur dhe kompakte në lëvizje, duke mos u shpërhapur e as holluar.

  Reja sahariane rastis edhe në një periudhë pandemie dhe krize klimatike prej ngrohjes globale çka e bën atë më të rrezikshme.

  Një studim i fundit i Universitetit të Harvardit zbuloi se ndotja, pluhurat, rritin mundësitë e shtrimit në spital dhe normat e vdekshmërisë për shkak të kovidit-19.

  Autoritetet kanë rekomanduar mbajtjen e maskave për të evituar thithjen e thërrmijave të dëmshme për shëndetin.

  Po vjen “Cyber ZERO” eventi që jep përgjigje për çdo lloj kërcënimi online
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni17 Qershor 2024
  Mungesa e ligjeve për monedhat dixhitale e ka ngadalësuar përhapjen e tyre në Shtetet e Bashkuara. Zëri i Amerikës, Deana Mitchell, raporton...
  Bota/Rajoni17 Qershor 2024
  Prezantohet në panairin ndërkombëtar EUROSATORY që po mbahet në Paris, prototipi i parë i makinës ushtarake shqiptare “Shota”. Shqipëria merr pjesë për...
  Bota/Rajoni17 Qershor 2024
  Presidenti rus Vladimir Putin do të vizitojë Korenë e Veriut këtë javë për herë të parë në 24-vjet, thanë të dy vendet,...
  Të tjera
  Lajme18 Qershor 2024
  Udhëheqësit e Bashkimit Evropian përfunduan pa marrëveshje një diskutim të hënën se kush duhet të marrë postet kryesore të bllokut evropian për...
  Lajme18 Qershor 2024
  Ushtruesi i detyrës së kryetarit të Organizatës së Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (OVL-UÇK), Faton Klinaku, për FrontOnline thotë...
  Lajme18 Qershor 2024
  Komisioni për Mjedis, Ushqim, Bujqësi, Planifikim dhe Zhvillim do të mblidhet sot.Ky komision pritet që sot ta bëjë shqyrtimin e Projektligjit për...
  Lajme18 Qershor 2024
  Mësimdhënësit, përveç arsimimit të nxënësve, kanë përgjegjësi edhe t’i edukojnë ata. Këtë, arsimtarët e realizojnë në orët e kujdestarisë, për të cilat...
  Lajme18 Qershor 2024
  Veteranët e UÇK-së, edhe më tej vazhdojnë të jenë kategoria më e shtypur në vend, përkundër faktit se në një kohë kontributi...
  Lajme17 Qershor 2024
  Wade Goddard, fotografi i njohur The New York Times, rivizitoi Abrin e Epërme të Komunës së Drenasit, vend në të cilin vetëm...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.