×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Referendumi që do e lejojë Vladimir Putinin të qeveris deri në 2036-ën

  FrontOnline
  28 Qershor 2020

  Shqetësimi po rriten në Rusi lidhur me mashtrimet zgjedhore në referendumin kushtetues diskutabil të Vladimir Putin, i cili do t’i lejonte atij të sundonte Rusinë deri në moshën 83 vjeçare, përkatësisht deri më 2036-ën.

  Fotografitë tregojnë se rusët votojnë në qendra të pazakonta të zgjedhjeve, respektivisht në trungje pemësh, rezervuar makinash, e në shesh lojërash për fëmijë, transmeton lajmi.net.

  Miratimi në votimin që përmbyllet më 1 korrik do t’i lejojë Putinit të kërkojë edhe dy mandate gjashtë vjeçare, pasi ai i tij aktual do të përfundojë në 2024.

  Vlerësimi i popullaritetit të tij në 59 përqind është më i ulëti që kur Putin u bë president më 2000-ën.

  Sidoqoftë, sipas medieve britanike, ka pak shanse që rezultatet e votimit të referendumit të dalin në dëm të qeverisjes despotike të tij.

  Votuesit raportohet se kanë frikë se mos humbasin punën nëse nuk votojnë në “mënyrën e duhur”.

  Edoni i shokuar teksa Lugati i tregon diçka për Artanin
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni25 Maj 2024
  Presidenti i Serbisë, Alleksandar Vuçiq, ka takuar sot presidentin e Republika Sërpskas, Millorad Dodik. Siç njoftoi i pari i shtetit serb, në...
  Bota/Rajoni25 Maj 2024
  Më shumë se 300 persona kanë vdekur dhe mbi 1,100 shtëpi u shemben nga një rrëshqitje masive dheu që rrafshoi një fshat...
  Bota/Rajoni24 Maj 2024
  Një 42-vjeçare shqiptare është arrestuar për tentativë të dyfishtë vrasjeje në Pavia të Italisë. Mediat italiane bëjnë me dije se 42-vjeçarja ka...
  Të tjera
  Lajme25 Maj 2024
  Pas paralajmërimit për protestë në Serbi, në Leposaviq vërehet prezencë më e madhe e Policisë së Kosovës dhe KFOR-it. Megjithatë situata në...
  Lajme25 Maj 2024
  Haradinaj kujton heroin Fadil Nimani: ishte i pari në rezistencë e aksione, kudo që e kërkonte nevoja Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë...
  Sport25 Maj 2024
  Ballkani dhe Prishtina kanë publikuar tashmë formacionet zyrtare për ndeshjen e vlefshme për javën e 36-të në Albi Mall Superligën e Kosovës....
  Lajme25 Maj 2024
  Në shënim të përfundimit të procesit të Regjistrimit të Popullsisë, Ekonomive Familjare dhe Banesave në Kosovë, i nisur më 5 prill 2024,...
  Lajme25 Maj 2024
  Është arrestuar një person në flagrancë për vjedhje të rëndë në Ferizaj në një lokal afarist. Rasti ka ndodhur dje rreth në...
  Lajme25 Maj 2024
  Sot gjatë ditës janë paralajmëruar protesta në Serbi, përkatësisht në zonën afër pikë-kalimit kufitar me Kosovën, në Jarinjë. Aktualisht situata është e...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.