×
 • Vip
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  “Queen” në pullat postare, grupi legjandar nderohen në 50-vjetorin e krijimit

  FrontOnline
  23 Qershor 2020

  Grupi legjendar “Queen” do të kenë një edicion të dedikuar të pullave britanike muajin e ardhshëm, në 50 vjetorin e krijimit. Pjesatrët e grupit muzikor shprehen të ndëruar nga ky vlerësim.

  Grupi legjendar “Queen” do të shfaqet në një seri pullash postare në Mbretërinë e Bashkuar gjatë muajve të verës.

  Queen, të cilët kanë shitur më shumë se 300 milion rekorde, janë grupi i tretë muzikor që kanë një edicion të dedikuar të pullave britanike pas Beatles në 2007 dhe Pink Floyd në 2016.

  Nderimi që iu bëhet nga Posta mbretërore Britnaike përkon me 50-vjetorin e formimit të grupit të famshëm britanik të viteve ’70.

  Seti prej 13 pullash del në shitje muajin tjetër dhe do të paraqesë vepra arti nga kopertinat e tyre më të njohura të albumeve, imazhe nga shfaqjet live ekstravagante të grupit dhe fotoshoot-et e tyre të para në studio në 1974.

  Bateristi Roger Taylor dhe Kitaristi Brian May u shprehen të lumtur për këtë vlerësim që i bëhet bandës.

  “Ndonjëherë është e çuditshme të zgjohesh dhe të kuptosh pozicionin që mbajmë tani – ne jemi bërë një institucion kombëtar!” tha May.

  Kjo do të jetë hera e dytë që ‘Queen’ nderohet në këtë mënyrë pasi vokalisti i grupit, Freddie Mercury, është vendosur në një pullë në vitin 1999.

  Në vitet e tij të hershme, Mercury ishte një koleksionist i zjarrtë i pullave, frymëzuar nga babai i tij, Bomi Bulsara.

  Ai e ndërtoi koleksionin e tij mes moshës 9 dhe 12 vjeç dhe ai u hodh në ankand dy vjet pas vdekjes së këngëtarit, në vitin 1991.

  “Devolli Corporation” shpallet Punëdhënësi, Eksportuesi dhe Tatimpaguesi i vitit 2023, e vetmja korporatë që rrëmben tri çmimet e OEK
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni22 Prill 2024
  Sabreen ishte e vdekur para se ta shikonte apo ta mbante foshnjën e saj, shkruan BBC. Nëna e re e kishte mbajtur për...
  Bota/Rajoni22 Prill 2024
  Mangësitë me pavarësinë dhe integritetin e gjyqësorit; mungesa e mediave të pavarura; dhe korrupsioni në të gjitha nivelet e qeverisjes, në organet...
  Vip22 Prill 2024
  Duket se vajzat e “BBVA” nuk po e kontrollojnë vetën gjatë debateve. Madje në një moment të fundit ato kanë eskaluar tërësisht....
  Të tjera
  Lajme22 Prill 2024
  Pas dështimit të zgjedhjeve në veri, analisti Visar Ymeri ka thënë se nuk është “sovrane” qeverisja në atë vend ku kundërshtohet nga...
  Lajme22 Prill 2024
  Antigona Emini, aktiviste e PDK-së, është ndarë nga jeta në moshë të re. Dega e PDK-së në Gjilan ka shprehur ngushëllime për...
  Lajme22 Prill 2024
  Me Fahrije Hoti, Shyhrete Tahirin në njërën anë, e me Vasfije Krasniqin e Elhame Muçollin në anën tjetër, presidentja Vjosa Osmani paralajmëroi...
  Sport22 Prill 2024
  Gazetari italian Mirko Di Natale ka konfirmuar se Juventusi ka shprehur interesim për transferimin e sulmuesit kosovar Edon Zhegrova. ‘Bianconerët’ janë duke...
  Lajme22 Prill 2024
  Nol Nushi nga PSD-ja ka thënë që Partia Demokratike e Kosovës ka rënë në lojën e kryeministrit, Albin Kurti dhe se PDK-ja...
  Lajme22 Prill 2024
  Situata në Kosovë u diskutua në seancën e Këshillit të Sigurimit të Organizatës së Kombeve të Bashkuara. Vendi u përfaqësua nga presidentja...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.