×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Qeveria e Bullgarisë i mbijeton mocionit të mosbesimit

  FrontOnline
  21 Korrik 2020

  Qeveria e qendrës së djathtë në Bullgari i mbijetoi votës së mosbesimit, të iniciuar nga socialistët opozitarë, të cilët e akuzojnë për dështim në luftimin e korrupsionin endemik.

  Votimi i së martës ishte mocioni i pestë i mosbesimit kundër qeverisë së koalicionit, qëkur ajo ka marrë detyrën në vitin 2017.

  Mijëra bullgarë kanë protestuar për gati dy javë kundër kabinetit të kryeministrit Boyko Borisov dhe kryeprokurorit Ivan Geshev.

  Disa qindra protestues u mblodhën jashtë parlamentit edhe para votimit të sotëm, duke brohoritur “Mafi”, “Dorëheqje” dhe “Borisov është një turp”.

  Kundër mocionit votuan 124 ligjvënës, ndërsa për ishin 102.

  Borisov, 61 vjeç, po shërben mandatin e tretë si kryeministër.

  Sipas organizatës Transparency International, Bullgaria është më e varfra dhe më e korruptuara nga 27 vendet anëtare të Bashkimit Evropian.

  Borisov, javën e kaluar, ka njoftuar se tre ministra kryesorë – i Financave, i Ekonomisë dhe i Punëve të Brendshme – kanë shprehur gatishmërinë e tyre për të dhënë dorëheqje, në përpjekje për të qetësuar zemërimin e publikut.

  Megjithatë, Borisov e ka shtyrë riorganizimin e kabinetit deri pas votimit të mocionit të mosbesimit/REL.

  Sponsori gjeneral i PRINCE CAFFE Superligës, shpërblen mbretërit e basketbollit për edicionin 2022/23
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni03 Mars 2024
  Forcat e Mbrojtjes të Izraelit kanë emëruar një nga ushtarakët e saj të vrarë në Gaza si rreshter major Dennis Yekimov. 33-vjeçari,...
  Bota/Rajoni03 Mars 2024
  Një seri shpërthimesh kanë tronditur Krimenë, pas një sulmi të raportuar me dron ukrainas në gadishullin i cili u aneksua nga Rusia...
  Bota/Rajoni03 Mars 2024
  NATO ka filluar në Detin Mesdhe një stërvitje masive kundër nëndetëseve. Operacioni pranë brigjeve të Siçilisë është bërë edhe më urgjent për...
  Të tjera
  Lajme03 Mars 2024
  Kryeministri Albin Kurti, priti sot në takim antropologen, Janet Reineck. Në njoftimin e lëshuar nga Qeveria e Kosovës thuhet se Reineck është...
  Sport03 Mars 2024
  Pep Guardiola ka lartësuar Phil Foden në qiellin e shtatë pas paraqitjes brilante në fitoren 3-1 të Manchester Cityt përballë Manchester United...
  Lajme03 Mars 2024
  Zëdhënësi i Dhomave të Specializuara të Kosovës në Hagë, Michael Doyle ka treguar se këtë vit do të përfundoj në shkallë të...
  Bota/Rajoni03 Mars 2024
  Një seri shpërthimesh kanë tronditur Krimenë, pas një sulmi të raportuar me dron ukrainas në gadishullin i cili u aneksua nga Rusia...
  Bota/Rajoni03 Mars 2024
  NATO ka filluar në Detin Mesdhe një stërvitje masive kundër nëndetëseve. Operacioni pranë brigjeve të Siçilisë është bërë edhe më urgjent për...
  Lajme03 Mars 2024
  Kryeshefi ekzekutiv i Kompanisë Rajonale të Ujësjellësit (KRU) në Gjakovë, Hasan Krasniqi, është arrestuar në një pikëkalim kufitar në perëndim të Bullgarisë...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.